fot. PAP/Artur Reszko

Podlaskie: Betlejemskie Światło Pokoju przekazane na Litwę

Betlejemskie Światło Pokoju przekazali w poniedziałek litewskim skautom harcerze z Suwałk. Uroczystość odbyła się na dawnym przejściu granicznym Budzisko-Kalwaria (Podlaskie).

Na granicy spotkali się członkowie suwalskich drużyn Związku Harcerstwa Polskiego oraz skauci z Litwy – w sumie ponad 100 osób. Skauci z obu krajów zaprezentowali krótkie programy artystyczne, zaśpiewali kilka kolęd i podzielili się opłatkiem.

Jak poinformował PAP Kamil Sokołowski z suwalskiego hufca ZHP, światełko przyjechało do Suwałk w niedzielę.

Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem radości, braterstwa, pokoju i wspólnoty. Jego idea narodziła się w Austrii w 1986 r. – wtedy światełko przywieziono z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem dla tamtejszych niewidomych dzieci. Dwa lata później austriaccy skauci po raz pierwszy pojechali po ogień do Betlejem, aby przekazać go skautom z całej Europy.

Polscy harcerze Betlejemskie Światło Pokoju odbierają od 1991 roku od słowackich kolegów, a następnie przekazują je do Rosji, na Ukrainę, Litwę i Białoruś, a także do Niemiec i do Danii. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafi na wigilijne stoły w Polsce oraz do kościołów, szkół, urzędów i szpitali.

PAP/RIRM

drukuj