Podlaskie: Tysiąc ampułek z hormonem wzrostu w przesyłce z Litwy

Tysiąc ampułek z lekiem wyprodukowanym w Hongkongu, zawierającym somatotropinę – hormon wzrostu – znaleźli funkcjonariusze podlaskiej KAS w jednej z przesyłek kurierskich z Litwy do Czech. Specyfik najprawdopodobniej miał trafić do nielegalnej dystrybucji w siłowniach.

Paczką zainteresowali się funkcjonariusze celno-skarbowi w czasie kontroli w oddziale jednej z firm kurierskich w Białymstoku. Po prześwietleniu przesyłkę otwarto; okazało się, że w środku były ampułki do wykonywania zastrzyków, zawierające hormon wzrostu – poinformował we wtorek asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego miejscowej Izby Administracji Skarbowej.

„To specyfik, którego zażywanie w celach leczniczych powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza” – dodał Maciej Czarnecki.

Przesyłka została potraktowana jako próba wwozu na obszar celny Unii Europejskiej leków bez stosowanego zezwolenia.

Według szacunków KAS, wartość rynkowa ujawnionych farmaceutyków to ponad 80 tys. zł. Postępowanie karne skarbowe prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku. Funkcjonariusze przypuszczają, że ampułki miały być rozprowadzone w siłowniach w Czechach.

Maciej Czarnecki powiedział, że magazyny firm kurierskich są miejscem częstych kontroli KAS. Funkcjonariusze celno-skarbowi używają tam skanerów do prześwietlania paczek i specjalnie szkolonych psów (np. do wykrywania papierosów). To właśnie tytoń, ale również farmaceutyki, nielegalne perfumy i odzież najczęściej są w ten sposób przemycane.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl