fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] S. Karczewski: Działania mafii lekowych zostaną ukrócone

W tej chwili dostawy leków z Chin są obniżone. Taka sytuacja ma miejsce w całej Europie. Kolejnym problemem są właśnie mafie lekowe, które wyprowadzając leki z Polski. Jednak ten proceder na pewno zostanie zmniejszony. Będziemy robić wszystko, żeby to ukrócić – powiedział o braku leków w polskich aptekach w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W Polskich aptekach brakuje leków, choć – jak mówił minister zdrowia – są już w hurtowniach. To efekt między innymi działania mafii lekowych.

– Przez wiele lat niewiele zrobiono, by ten olbrzymi rynek uporządkować. W tej chwili dostawy leków z Chin są obniżone. Taka sytuacja ma miejsce w całej Europie. Kolejnym problemem są właśnie mafie lekowe, które wyprowadzając leki z Polski. Jednak ten proceder na pewno zostanie zmniejszony. Będziemy robić wszystko, żeby to ukrócić – podkreślił Stanisław Karczewski.

– Od poniedziałku zostanie otwarta infolinia, na której pacjenci będą mogli dowiedzieć się, w której aptece dostępny jest ich lek – dodał.

Proceder ma też zahamować między innymi informatyzacja systemu opieki zdrowotnej.

– Nawet w chwili wypisywania leku lekarz będzie mógł powiedzieć, gdzie znaleźć dany lek – wskazał Stanisław Karczewski.

W przypadku braku leku w aptece można zapytać o zamienniki, których działanie jest takie samo.

– Można i trzeba z nich korzystać. To są leki dopuszczone na rynek przez specjalne agencje. Są starannie przebadane i bezpieczne – podkreślił gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Stanisława Karczewskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj