fot. pixabay.com

CBA zatrzymało dwie kolejne osoby w śledztwie dotyczącym nielegalnego handlu lekami

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie kolejne osoby w śledztwie dotyczącym nielegalnego handlu lekami. Według śledczych jeden z zatrzymanych to szef grupy, która skupiła i wywiozła za granicę leki o wartości ponad 3,5 mln złotych.

Wydział komunikacji społecznej CBA poinformował dzisiaj, że zatrzymań osób na terenie Mazowsza dokonali funkcjonariusze białostockiej delegatury Biura. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje podlaski wydział zamiejscowy ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

„Zatrzymane osoby związane były z podmiotami gospodarczymi, które prowadziły hurtownie farmaceutyczne i apteki ogólnodostępne. Według śledczych tylko w latach 2018-19 nielegalnie skupione a następnie wywiezione za granicę produkty lecznicze miały wartość ponad 3,5 mln zł” – podało biuro.

Przewieziono je do białostockiego wydziału Prokuratury Krajowej.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej podał, że zatrzymani kontrolowali podmiot gospodarczy, który jednocześnie prowadził przychodnię lekarską (Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej) oraz hurtownię farmaceutyczną. Mieli składać zapotrzebowania na zakup produktów leczniczych, które pozornie miały być przeznaczone dla pacjentów przychodni. Apteki na podstawie tak wystawionych zapotrzebowań dokonały faktycznej sprzedaży leków o łącznej wartości co najmniej 3,3 mln zł do hurtowni farmaceutycznej.

Prokuratura przedstawiła zatrzymanym przez CBA zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia zakazu zbywania produktów leczniczych z aptek do hurtowni – podał wydział.

Czyny zarzucone podejrzanym – naruszenie zakazu odwróconego łańcucha dystrybucji leków – zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności – zaznaczył dział prasowy PK.

Dział podał, że prokurator zastosował wobec zatrzymanych przez CBA 50 i 80 tys. zł poręczeń majątkowych, zdecydował o zakazie opuszczania kraju i zatrzymaniu paszportu oraz nakazał dozór policji.

Dotychczas w sprawie tej grupy zatrzymano dziewięć innych osób, a zarzuty przedstawiono 11 osobom. Łączna wartość nielegalnie skupionych i wywiezionych przez grupę leków, to nie mniej 7,5 mln złotych.

Śledztwo w sprawie tej grupy to kontynuacja innego, w którym zarzuty usłyszało już 28 osób związanych z trzema hurtowniami farmaceutycznymi oraz kilkunastoma aptekami – podał dział prasowy PK. Sprawa prowadzona była również w podlaskim wydziale PK.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl