fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Zdrowia: od września refundacja innowacyjnych leków na raka piersi

Od września refundowane będą innowacyjne leki dla pacjentek z rakiem piersi – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia dołącza do standardu europejskiego w leczeniu raka piersi w Polsce.

– Po to, żeby nie tylko wydłużać życie, nie tylko poprawiać komfort życia, zatrzymywać progresję choroby, ale żeby pacjentki miały większy komfort – mówi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Od września na listach refundacyjnych pojawią się dwa nowe leki dla chorych na raka piersi. Resort rozszerza również wskazania refundacyjne dla pertuzumabu i herceptyny.

– W Polsce jedna czwarta chorych z rozpoznaniem raka piersi pierwotnie ma stadium tzw. miejscowego zaawansowania i to są kobiety, które wymagają bezwzględnie wymagają wstępnego leczenia przedoperacyjnego jako elementu postępowania radykalnego, czyli takiego, które zmierza do wyleczenia. Około 60 proc. to są chore z wcześniejszymi stopniami, ale też bardzo wiele z nich w obecnych standardach wymaga wstępnego, systemowego farmakologicznego – tłumaczy krajowy konsultant ds. onkologii prof. Maciej Krzakowski.

– Drugim elementem jest leczenie hormonalne, które dotyczy około 70 proc. kobiet z rozpoznaniem raka piersi i tutaj idea jest taka, żeby prowadzić coś w rodzaju sekwencji postępowania – podkreśla prof. Maciej Krzakowski.

Obecny dostęp do leków, naświetleń czy chirurgii onkologicznej to jednak wciąż za mało. Poprawę wyników leczenia raka piersi mają przynieść środki kompleksowego leczenia. Chodzi o Breast Cancer Units. W październiku ma być ich około 50 w całej Polsce.

– Tam, gdzie kobieta będzie mogła pójść, mieć diagnostykę, leczenie, często wreszcie leczenie oszczędzające w połączeniu z chemioterapią, w połączeniu z radioterapią, jeśli jest ona konieczna – wskazuje prof. Łukasz Szumowski.  

Z nowych leków na listach refundacyjnych ogromnie cieszą się organizacje pacjentów.

– Wiele setek naszych koleżanek czekało na tę decyzję bardzo długo i myślę, że uszczęśliwione będą niesamowicie. Nie będziemy musieli robić zbiórek, będziemy mogły się skupić bardziej na uświadamianiu kobiet – podkreśla Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

W Polsce liczba kobiet żyjących z rakiem piersi stale się zwiększa. W ciągu dekady wskaźnik 5-letnich przeżyć zwiększył się z 70 do 76 proc.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl