fot. PAP/Waldemar Deska

Odpust Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze

26 sierpnia to uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Na odpust do Częstochowy przybyły tysiące wiernych z Polski i zagranicy.

Przemierzali setki kilometrów, by stanąć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Tysiące pielgrzymów dotarło w ostatnich dniach do tronu Jasnogórskiej Pani. Dziś – spora część z nich – uczestniczyła we Mszy św. w dniu święta Matki Bożej Częstochowskiej. Łącznie Eucharystia zgromadziła ponad 40 tys. wiernych.

Mszy św. na Jasnej Górze przewodniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Dziś wyraził zdecydowany sprzeciw wobec licznych profanacji wizerunku Matki Bożej.

– Tak bardzo ranią nas wszystkich takie właśnie działania, które naruszają wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Tak bolesne, niezrozumiałe i krzywdzące są próby jego oszpecania, wyśmiania, wykorzystania i zawłaszczania dla własnych celów ideologicznych i politycznych – mówił ks. abp Wojciech Polak.

Prymas Polski podkreślił, że wizerunku Matki Bożej nie wolno brać na sztandary żadnej walki.

– Nie wolno nam nigdy wykorzystywać jej wizerunku do własnych, partykularnych korzyści. Nie wolno nam zawłaszczać tego miejsca i tego świętego, cudownego, jasnogórskiego oblicza dla własnych interesów – zaznaczył.

Powinniśmy i mamy prawo potępiać złe czyny i działania innych, ale nigdy drugiego człowieka – podkreślił ks. abp Wojciech Polak.

– Jeśli więc pytacie, za czym dziś opowiada się prymas, odpowiadam: Opowiadam się za Chrystusem, nie może być inaczej, opowiadam się za Chrystusem i opowiadam się za Bożą, za Chrystusową, za pełną prawdą o człowieku – powiedział prymas Polski.

Ks. abp Wojciech Polak tłumaczył, że Maryja – Matka – nigdy nie cieszy się z podziałów w rodzinie. Prymas apelował, by na nienawiść i pogardę odpowiadać miłością.

– Spod oblicza naszej Matki proszę zaprzestańmy tych bratobójczych waśni, zaprzestańmy podsycania sporów i podziałów. Nie prowokujmy jedni drugich – zwrócił uwagę prymas.

I ta próba budowania jedności w narodzie znalazła swoje odbicie także w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego. Dziś – podobnie jak 63 lata temu – wierni powtarzali słowa: przyrzekamy. Modlitwa napisana przez Prymasa Tysiąclecia nie straciła na aktualności – wciąż może obudzić naród: „Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, aby wszystkie dzieci narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i w pokoju, aby pośród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku” .

– To słowo „Przyrzekamy” wypowiadane było już tyle razy, wyznaczając szlak wiary i pomimo naszej słabości oraz niewierności, zawsze prowadziło do odnowy – powiedział o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów.

Uroczystości były dziękczynieniem za pierwszą pielgrzymkę do Ojczyzny Ojca św. Jana Pawła II. We wtorek na Jasnej Górze księża biskupi będą brali udział w obradach Rady Biskupów Diecezjalnych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl