fot. PAP/Waldemar Deska

Synteza „Synodu o synodalności”

Na Jasnej Górze zaprezentowano syntezę „Synodu o synodalności”. Dokument jest podsumowaniem konsultacji synodalnych, które odbyły się w Polsce. Ojciec Święty Franciszek zaprosił wiernych z całego świata do udziału w Synodzie.

W polskich konsultacjach wzięło udział ponad 100 tysięcy osób. Głównie byli to wierni zaangażowani w życie parafii i członkowie wspólnot. W Synodzie chodziło przede wszystkim o wsłuchanie się w głos Ducha Świętego. Nasz Kościół musi stać się synodalnym – podkreślał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

– Nasz Kościół musi stać się synodalny, czyli wsłuchujący się w głos Ducha Świętego i głos ludzi. Korzystałby z tego nie tylko Kościół, ale także społeczność ludzka – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP dodał, że proces synodalny dał nową jakość języka i mówienia o Kościele. Spotkania odbywały się we wszystkich diecezjach. W pracę zaangażowały się także wspólnoty zakonne. Czas Synodu był momentem słuchania, głębokiego rozeznania i modlitwy – wskazał ks. abp Adrian Galbas SAC, koordynator prac synodalnych w Polsce, arcybiskup koadiutor Archidiecezji Katowickiej.

– To nie był rodzaj słownego przepychania się o tym, kto ma rację i głośniej wykrzyczy swoje idee, tylko rzeczywiście prawdziwe słuchanie – zaakcentował ks. abp Adrian Galbas SAC

Synod pokazał, że w Polsce jest wielkie pragnienie, a zarazem deficyt Kościoła spotkania – wskazał prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu o synodalności w Watykanie.

– Ono się powtarza praktycznie cały czas. Ta relacja zakłada z jednej strony pragnienie bycia wysłuchanym, a z drugiej strony możliwość wypowiedzenia także tego, co jest bólem w moim doświadczeniu Kościoła i bycia przyjętym w tym wysłuchaniu – powiedział prof. Aleksander Bańka.

Synod był okazją do wyrażenia krytycznej troski o Kościół. Wiele wypowiedzi dotyczyło słabości Kościoła, za które odpowiedzialni są nie tylko księża, ale również wierni.

– Tylko jest to innego rodzaju krytyka od tej, którą możemy spotkać w gazetach. To nie jest krytyka wychodząca z nienawiści do Kościoła, tylko z miłości do Kościoła – podsumował ks. abp Stanisław Gądecki.

W syntezie „Synodu o synodalności” podkreślono potrzebę poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, nie zaś zmiany doktryny czy struktury. Potwierdzono szacunek dla hierarchicznej władzy w Kościele. Wskazano, że władza to nie tylko odpowiedzialność, ale przede wszystkim służba.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl