fot. PAP/Waldemar Deska

Synteza „Synodu o synodalności”: Wskazuje on na potrzebę uczenia się wspólnego wędrowania, aby budować wspólnotę Kościoła

Konsultacje synodalne wskazały na pragnienie poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, nie zaś zmiany doktryny czy struktury. Potrzeba zmiany nie wiąże się tylko z instytucją Kościoła. Kluczowe jest zarówno osobiste nawrócenie świeckich, jak i duchownych – wynika z ogólnopolskiej syntezy „Synodu o synodalności”, która została zaprezentowana podczas konferencji prasowej na Jasnej Górze.

W konsultacjach synodalnych, na różnych poziomach, brali udział głównie wierni zaangażowani w życie swoich parafii, członkowie wspólnot czy osoby praktykujące, które wcześniej nie angażowały się bezpośrednio w swoich parafiach. Spotkania synodalne zorganizowało – zależnie od diecezji – od 30 proc. do 65 proc. parafii. Koordynatorzy lokalni w parafiach stanowili grupę liczącą blisko 7 tys. osób. Synod w parafiach najczęściej był koordynowany przez kapłanów. W sumie w konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Konsultacje synodalne stały się okazją do wyrażenia „krytycznej troski”. Ogólnopolska synteza wskazała, iż wierni skupiali się przede wszystkim na wyartykułowaniu tego, co ich boli we wspólnocie Kościoła. Wiele uwag dotyczyło „słabości Kościoła”. Zwracano uwagę na zakorzeniony klerykalizm, za który odpowiedzialni są nie tylko prezbiterzy, ale i świeccy wzmacniający takie postawy wśród księży. Akcentowano, że w parafiach zbyt słabo słyszalny jest głos kobiet i młodzieży. Zwracano uwagę na hermetyczny, oderwany od rzeczywistości język, niski poziom głoszonych homilii, a także na potrzebę modlitwy za prezbiterów i wspierania ich w pracy. Formułowane postulaty ujawniły tęsknotę za wspólnotą oraz dobrymi pasterzami, którzy potrafią towarzyszyć wiernym na drodze ich wiary.

Kwestia misji Kościoła – zarówno w trakcie konsultacji, jak i syntezach diecezjalnych – pojawiała się stosunkowo rzadko. Krajowa synteza wskazała, że przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest brak chęci i motywacji, ale sama natura ewangelizacji, która realizuje się poprzez więzi i relacje, których brakuje w parafiach.

Ogólnopolska synteza synodalna ukazała, że Synod potwierdził szacunek dla hierarchicznej władzy w Kościele. Podkreślano, że decyzje w Kościele powinny być podejmowane przez tych, którzy są do tego powołani, ale jednocześnie powinni oni brać za nie odpowiedzialność. Zwracano uwagę, że władza to nie tylko odpowiedzialność, ale przede wszystkim służba. Zaakcentowano, że dotyczy to wszystkich poziomów hierarchii: biskupów, proboszczów, wikarych czy diakonów.

Z syntezy krajowej wynikło, że Synod podkreślił potrzebę poprawy w Kościele sposobu jego funkcjonowania, nie zaś zmiany doktryny czy struktury. Kluczowe w tym procesie jest osobiste nawrócenie duchownych i świeckich. Konsultacje synodalne wskazały na potrzebę uczenia się wspólnego wędrowania, aby budować wspólnotę Kościoła.

ISKK/BP KEP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl