„Wieczór Kościołów” w Poznaniu

„Na maryjnym szlaku” – pod tym hasłem już po raz ósmy w stolicy Wielkopolski odbędzie się dziś „Wieczór Kościołów”. 

Będzie on okazją do wspólnej modlitwy, połączonej ze zwiedzaniem rzadko pokazywanych kościelnych zakamarków i poznawaniem historii wybranych świątyń.

„Wieczór Kościołów” rozpocznie się koncertem organowym  o godz. 17.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia.

Tegoroczne wydarzenie związane jest z kilkoma maryjnymi jubileuszami – podkreśla rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak.

– W tym roku mamy znaczące rocznice związane z sanktuariami w Fatimie i na Jasnej Górze, dlatego zaproponowaliśmy maryjny szlak kościołów – poznanie trzech świątyń, które w najbliższych okolicach Starego Rynku – centrum Poznania – od wielu wieków promieniują kultem maryjnym i są bardzo chętnie odwiedzane przez wiernych. To jest kościół podominikański, obecnie jezuicki, Sanktuarium Matki Bożej, to jest świątynia, w której duszpasterzują Salezjanie i jest to także Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej na Wzgórzu Przemysła – kościół, w którym duszpasterzują ojcowie franciszkanie – mówi ks. Maciej Szczepaniak.

Centralnym punktem ,,Wieczora Kościołów” będzie Msza św. sprawowana o godz. 21:30 w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej. Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

W poprzednich latach, w ramach wydarzenia, można było zobaczyć w Poznaniu najstarsze kościoły i świątynie gotyckie. W ubiegłym roku, przy okazji 1050-lecia Chrztu Polski, Wieczór Kościołów poświęcony był świątyniom związanym z początkami historii Kościoła na polskich ziemiach.

***

Program wieczoru kościołów:

Godz. 17.00 – 18.00
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia.
Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, Poznań ul. Szewska 18

– minikoncert organowy
– zwiedzanie zespołu poklasztornego
– historia życia św. Ignacego Loyoli

Godz. 18.30 – 19.30
Kościół Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych, Poznań ul. Wroniecka 9
– historia kościoła i Błogosławionej „Piątki Poznańskiej”
– zabytkowe stropy drewniane z XIV w. w klasztorze i baszcie obronnej „Katarzynek”
– konstrukcja dachowa z XV w. nad sklepieniem kościoła

Godz. 20.00 – 22.00
Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Poznań ul. Franciszkańska 2

Godz. 20.00
– zwiedzanie kościoła i klasztoru z przewodnikiem
– multimedialne pokazy makiet w podziemiach kościoła (wejście od ul. Ludgardy)
– makieta Grodu Pierwszych Piastów
– makieta Dawnego Poznania
Godz. 21.30 – Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Biskupa Damiana Bryla.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl