fot. PAP/Waldemar Deska

Zakończyło się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze zakończyło się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Księża biskupi omówili pierwszą rzymską sesję Synodu o synodalności oraz  zajęli się nowym programem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce. Poruszono też trudną sytuację w Ziemi Świętej.   

Po raz pierwszy za Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył nowy nuncjusz apostolski, ks. abp Antonio Guido Filipazzi. Ksiądz Arcybiskup przekazał przewodniczącemu Episkopatu Polski, ks. abp.  Stanisławowi Gądeckiemu, listy uwierzytelniające. Podczas obrad Zgromadzenia Plenarnego dużo miejsca poświęcono  zakończonej pierwszej rzymskiej sesji Synodu.  Ks. abp Stanisław Gądecki na konferencji prasowej  podkreślił, że na Synodzie strona polska zwróciła uwagę na 16 tematów, jakie  pojawiły się na rzymskich obradach, a budzą kontrowersję.

– Antropologia biblijna jako fundament cywilizacji, mężczyzną i kobietą  stworzył ich, potem diakonat kobiet, od komisji do Synodu, celibat diakonat i kobiety, o kapłaństwie i celibacie – wyjaśnił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konfederacji Episkopatu Polski, metropolita poznański.

Tych tematów na Synodzie nie rozstrzygnięto, ale między innymi te zagadnienia będą  dyskutowane przez najbliższy rok. Przez ten czas w  diecezjach i parafiach organizowane będą dyskusje nad dokumentem „Kościół synodalny w misji”. To sprawozdanie z pierwszej sesji Synodu. Swoimi doświadczeniami podzielił się również ks. abp Adrian Galbas, metropolita katowicki.

– Patrzymy na Synod jako na narzędzie odnowy Kościoła. To znaczy, patrzymy jak na narzędzie, które ma pomóc Kościołowi dzisiaj w warunkach takich, jakie są, ze swoimi komplikacjami wypełniać swoją misję, która jest niezmienna – wyjaśnił duchowny.   

W czasie Zebrania Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski księża biskupi pochylili się nad dramatem cywilów w Ziemi Świętej spowodowanym wojną Izraela z Hamasem. Eskalacja napięcia napawa księży biskupów bólem. Kościół przygotowuje się do Roku Jubileuszowego, który wypada w 2025 rok. To wyjątkowy dar łaski związany z przebaczeniem grzechów i odpustem. W tym roku otwarte będą Drzwi Święte w Bazylice Św. Piotra.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl