fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry | twitter.com/JasnaGoraNews

Jasna Góra: Przeor i przedstawiciel generała Zakonu Paulinów spotkali się z uchodźcami z Ukrainy

Przeor Jasnej Góry i przedstawiciel generała Zakonu Paulinów spotkali się z uchodźcami wojennymi w Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w sanktuarium. W Domu Pielgrzyma i w tzw. halach noclegowych jest obecnie ponad sto osób, w tym 50 dzieci.

Przeor o. Samuel Pacholski OSPPE podczas spotkania zapewnił uchodźców, że na Jasnej Górze bezpieczni.

„Wiem, że martwicie się o to, co dalej, zapewniam, że będziecie naszymi gośćmi tak długo, jak to będzie konieczne” – oświadczył przeor, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

„Pomagamy wam, bo czujemy, że jesteśmy braćmi i to jest też dla nas powinność jako chrześcijan, ale wiemy też, że przez pomoc przychodzi Boże błogosławieństwo. Robimy to też dlatego, że walczycie. Wasi mężowie, wasi mężczyźni walczą nie tylko za wolność Ukrainy, ale też Polski i Europy. To jest nasza wspólna sprawa i dlatego jesteśmy i będziemy z wami” – zapewnił przeor Jasnej Góry.

Kobiety, które obawiają się o przyszłość, wyrażały wdzięczność wobec paulinów i wszystkich, którzy w krytycznym czasie udzielają im pomocy. Tatiana Romanowa przyjechała z Kamieńskiego w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie kiedyś produkowano paliwo do rakiet.

https://twitter.com/JasnaGoraNews/status/1503693976150368259

„Z nastaniem wojny ludzi wygnał stamtąd lęk, że jeżeli będą bombardowania, to będzie drugi Czarnobyl” – powiedziała w rozmowie z biurem prasowym sanktuarium.

„Czuję się tutaj po królewsku, nie spodziewałam się takiego serdecznego przyjęcia” – zaznaczyła Ukrainka, która mimo podeszłego już wieku zamierza nauczyć się języka polskiego.

Alona uciekła z Odessy, zabierając tylko to, co zmieściło się do plecaka.

„Bóg nas kocha przez to, co dla nas robicie” – powiedziała. Także ona podziękowała za gorące przyjęcie i troskliwą opiekę.

Reprezentujący generała Zakonu Paulinów o. Ryszard Dec OSPPE też zapewniał o modlitwie wszystkich mnichów o ustanie wojny i za tych którzy cierpią, a zwłaszcza za nowych mieszkańców Jasnej Góry. Z pomocą uchodźcom spieszą wszystkie paulińskie wspólnoty na świecie.

Podczas spotkania rozmawiano też o tym, jak lepiej i efektywniej im pomóc uchodźcom. Matki mówiły np. o możliwości korzystania z placów zabaw dla najmłodszych dzieci, były pytania o opiekę medyczną czy zasady rejestracji, a także o możliwość nauki języka polskiego. Tłumaczami byli s. Anna, urszulanka, która 30 lat pracowała na ukraińskiej ziemi i o. Arseniusz, któremu też udało się ewakuować z Ukrainy.

Z myślą o potrzebach duchowych w bazylice od 13 marca, w każdą niedzielę po południu sprawowana jest Msza św. w języku ukraińskim w obrządku rzymskokatolickim. Natomiast od najbliższej niedzieli, 20 marca, sprawowana będzie też liturgia w rycie greckokatolickim.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl