Ks. abp J. Michalik: Świat choruje dziś nie tylko na epidemię koronawirusa. Choruje na ideologię nienawiści, kłamstwa, manipulacji prawdą. Na groźną chorobę relatywizmu moralnego i etycznego

Z każdego kryzysu Kościół może wyjść zwycięsko dzięki świętości kapłanów – wskazywał na drogę odnowy wiary w Polsce ks. abp Józef Michalik podczas uroczystości 400-lecia święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli. Uroczystość w Strachocinie zgromadziła biskupów, kapłanów archidiecezji przemyskiej i wiernych modlących się w ich intencji.

Modlitewne spotkanie miało miejsce dzień po zakończeniu nowenny w intencji kapłanów i o nowe powołania kapłańskie za przyczyną św. Andrzeja Boboli. [czytaj więcej] 

Podczas homilii wygłoszonej na uroczystej Mszy św. ks. abp Józef Michalik, biskup senior archidiecezji przemyskiej, umacniał kapłanów w realizacji ich powołania. Zwrócił uwagę, że ich dzisiejsza praca dokonuje się w trudnych i wymagających realiach.

„Nasz świat choruje dziś nie tylko na epidemię koronawirusa. Choruje na ideologię nienawiści, kłamstwa, manipulacji prawdą. Na groźną chorobę relatywizmu moralnego i etycznego” – ostrzegał ksiądz arcybiskup.

„Alternatywa, przed którą stoimy, brzmi jednoznacznie w dzisiejszych czasach: albo nastąpi odświatowienie Kościoła, albo nastanie dechrystianizacja świata. To jest bardzo ważne, byśmy uświadomili sobie tę perspektywę” – tłumaczył.

Pokonajmy kryzys

Duchowny zwrócił uwagę, że aby pokonać ten stan, musimy zacząć wpatrywać się i żyć tak, jak pokazali nam to święci, a wśród nich św. Andrzej Bobola.

„Z napierającego kryzysu powinniśmy wyjść zwycięsko, a to jest możliwe” – podkreślił biskup senior archidiecezji przemyskiej.

Przytoczył też słowa papieża Benedykta XVI, który obecną sytuację zdiagnozował jako największy kryzys od czasów upadku Cesarstwa Rzymskiego.

„Kryzys Kościoła jest zatem kryzysem wszystkich: i kleru, duchownych, i każdego wierzącego chrześcijanina. Odrodzenie Kościoła może przyjść tylko przez odrodzenie ducha świętości kleru, duchownych, powołanych, rodziców, dziadków, chłopców, dziewcząt, młodzieży i dzieci. Wszyscy powinniśmy nasze chrześcijańskie powołanie realizować w maksymalny sposób, na miarę współczesnych wyzwań. Sprawdzonych wzorców postępowania i wskazówek nie brakuje” – akcentował ks. abp Józef Michalik.

Zachęcał, by spojrzeć na świętych oraz pobożnych i zaangażowanych w życie Kościoła współczesnych nam kapłanów.

Wspierajmy się w drodze do świętości

Ksiądz abp Józef Michalik wskazał na polskich świętych czczonych w całym kraju i tych znanych regionalnie.

„Kapłani mają z nową gorliwością prowadzić ludzi do świętości. Ale i świeccy muszą pomagać i domagać się od kapłanów, zakonników i zakonnic świętości, znaków pracy nad sobą. Mamy modlić się za siebie wzajemnie” – apelował.

Biskup senior podkreślił, że otrzymujemy wiele pomocy w tym podążaniu za Kościołem. Szczególne miejsce zajmuje Radio Maryja.

„To fenomen światowej skali, w Europie nie ma drugiej takiej inicjatywy” – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

Mszy św. i spotkaniu modlitewnemu przewodniczył ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski. Kierując słowa do kapłanów swojej diecezji, zwrócił uwagę, że każdy duchowny i wierny świecki musi odpowiedzieć sobie na pytanie: kim jesteś? Jako przykład podał odpowiedź daną niemieckiemu żołnierzowi przez św. Maksymiliana Marię Kolbego: Jestem polskim księdzem katolickim. Podobnie kilkaset lat wcześniej odpowiedział przed męczeństwem św. Andrzej Bobola: Jestem katolickim kapłanem.

„Dziś zastanawiamy się nad pytaniem: kim jestem? Chodzi o odpowiedź na to pytanie w perspektywie naszego powołania” – zaznaczył metropolita przemyski.

Jak odpowiedzieć na to pytanie, podpowiadał zgromadzonym w specjalnej konferencji ks. bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Mówił, że kapłan musi mieć świadomość tego, kim jest, musi oddać się na służbę nie sobie, ale Słowu, a następnie wszelkimi sposobami ukazywać miłość Jezusa Chrystusa przez swoje świadectwo wiernym, musi się modlić za powierzone mu owce, trwać przy nich i docierać do zagubionych i słabych. Jak zaznaczył, to może się spełnić tylko przy otwartości na działanie Ducha Świętego i gotowości do ofiary.

W modlitwie uczestniczył również ks. bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Na spotkanie przybyło kilkuset księży, uczestniczyli w nim alumni i profesorowie archidiecezjalnego seminarium duchownego w Przemyślu oraz wierni świeccy. Poza Mszą św. i konferencją zgromadzeni wspólnie odprawili nabożeństwo Drogi krzyżowej w intencji kapłanów.

Potrzeba naszej modlitwy

Wśród wiernych byli także Wojownicy Maryi.

„Jesteśmy częstymi gośćmi na Bobolówce, bo wierzymy, że przez św. Andrzeja Bobolę możemy wyprosić dla Kościoła i dla Polski wiele łask. Modlitwa za kapłanów to bardzo ważna sprawa. Naszymi prośbami chcemy pomóc im w ich współpracy z Duchem Świętym, by prowadził ich, pomagał im kierować naszym życiem duchowym. Prosimy też o nowe powołania, aby młodzież nie zagłuszała w sobie tego głosu, ale otworzyła się na niego” – mówił pan Jerzy, Wojownik Maryi z Przeworska.

Zgromadzeni kapłani dostrzegają potrzebę wsparcia ich posługi przez modlitwę wiernych świeckich i są za nią bardzo wdzięczni.

„Jezus modli się za św. Piotra. Papieże modlą się za kapłanów i proszą o modlitwę za siebie. Na każdej Mszy św. kapłani modlą się za lud Boży. Oni także potrzebują wstawiennictwa świeckich. Kapłani są szczególnie narażeni na ataki zła, ponieważ – tak jak ostrzegał Jezus – gdy uderzyć w pasterza, owce się rozproszą. Szatan dobrze o tym wie i na wszelkie sposoby stara się zaatakować posługę kapłana i zaangażowanie w sprawy Boże. Najskuteczniejszą odpowiedzią na to jest modlitwa, także modlitwa wiernych. Gdy w parafii, gdzie posługuję, dowiedziałem się o powstaniu wspólnoty Margaretek modlących się za konkretnych kapłanów, bardzo podniosło mnie to na duchu. Ta modlitwa jest potrzebna i my, kapłani, ją odczuwamy w naszej posłudze” – podkreślił ks. Wojciech Bukowiński, kapłan archidiecezji przemyskiej.

Krzysztof Gajkowski/„Nasz Dziennik”

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl