Ks. kard. G. Muller: Wiara katolicka jest dla nas podstawą, która łączy wszystkie narody między sobą

Drodzy bracia i siostry. Jest to dla mnie ogromną radością, że mogę w ten piękny dzień, w tym pięknym miejscu z wami świętować wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wiara katolicka jest dla nas podstawą, która łączy wszystkie narody między sobą i czyni pojednanie na nowo realnym – mówił ks. kard. Gerhard Muller podczas Mszy świętej w Wigrach podczas środowej uroczystości wniebowzięcia NMP.

Ks. kard. Gerhard Muller zwrócił uwagę na wartość, jaką wiara katolicka ma w Polsce.

– Właśnie w sposób szczególny wiara katolicka, chrześcijaństwo jest takim elementem tożsamości narodu polskiego już od ponad 1000 lat. Bo Polska ostała się nie właśnie dzięki tym wymiarom gospodarczym, społecznym czy politycznym, ale ostała się jako jedność dzięki wierze chrześcijańskiej. Polska należy do Europy, ale – jak wiemy – Unia Europejska składa się z wielu narodów, dlatego Unia Europejska też powinna brać przykład z Polski, bo dzięki takim krajom jak Polska również Unia Europejska się rozwija – powiedział duchowny.

Jak zaznaczył, politycy z Brukseli nie mogą narzucać swojej woli polskiemu rządowi.

– Bo Polska nie musi dać się nauczać politykom z Brukseli czy ze Strasburga, co oznacza demokracja i wolność, bo demokracja we współczesnym rozumieniu państwa oznacza właśnie wybór większości demokratycznej. Dlatego właśnie należy się szacunek naszym władzom tym, które zostały wybrane demokratycznie w wymiarze właśnie całego kraju i w kontekście też Unii Europejskiej i właśnie politykom z Brukseli radziłbym, że niech nie tylko przylatują do Warszawy na lotnisko, a później jadą do budynków polskiego rządu, ale żeby właśnie przyjechali tutaj na Mazury i zobaczyli, jak tu jest pięknie – stwierdził były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

– Jak dobre jest to powietrze, w którym można oddychać wolnością – dodał ks. kard. Gerhard Muller.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl