fot. PAP/EPA

Hiszpańscy księża biskupi: Kultura i społeczeństwo nie czerpią już z wiary chrześcijańskiej

Kultura Hiszpanii i jej społeczeństwo nie czerpią już z wiary chrześcijańskiej, a kraj, a nawet Kościół, staje się coraz bardziej zeświecczony – wynika z dokumentu opublikowanego przez hiszpański Episkopat. Księża biskupi twierdzą, że częściowo winę za taką sytuację ponoszą ludzie wrodzy Kościołowi.

Cytowany w czwartek przez katolicki portal Religion en Libertad raport Episkopatu Hiszpanii wskazuje, że w ostatnich latach nastąpiło wyraźne osłabienie chrześcijańskiego przesłania w sferze kulturowej, a kraj jest coraz mniej katolicki.

W liczącym 90 stron dokumencie zatytułowanym „Wierni posłaniu misyjnemu” księża biskupi wskazali na pilną potrzebę podjęcia działań w sferze hiszpańskiej kultury, wypełniając ją chrześcijańskim przesłaniem.

Autorzy dokumentu, zarówno księża biskupi jak i współpracownicy Episkopatu, twierdzą, że „za szybko postępującą transformacją społeczną” w Hiszpanii nie stoją tylko zmiany technologiczno-gospodarcze, ale ludzie wrodzy Kościołowi.

Cały ten proces przemian nie przebiega samoistnie, jedynie w sposób automatyczny, jako efekt przekształceń technologicznych i ekonomicznych, ale został wprawiony w ruch przez świadomą próbę dekompozycji lub demontażu (…) chrześcijańskiego światopoglądu – napisali hiszpańscy księża biskupi, odnotowując, że proces ten przypomina scenariusz rozpisany na etapy i „straszliwe w skutkach konsekwencje”.

Autorzy dokumentu wskazali, że określone prądy antropologiczne, gospodarcze i polityczne próbują osłabiać obecnie pozycję rodziny. Odnotowali, że grupy propagujące światowy neoliberalizm kapitalistyczny próbują ograniczyć definicję rodziny jedynie do tymczasowych związków pomiędzy osobami, a relacje międzyludzkie ograniczyć tylko do kontaktów przynoszących doraźną korzyść.

Księża biskupi zwrócili uwagę na ofensywę kulturowej postępowości, tzw. nowych okopów marksizmu, niszczącej ich zdaniem więzi rodzinne oraz społeczne. Odnotowali też słabnące zaangażowanie ewangelizacyjne Hiszpanów i coraz bardziej przenikającą do wnętrza Kościoła sekularyzację.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl