fot. PAP/EPA

Kolejny okrągły stół odbędzie się w Charkowie

W Charkowie odbędzie się dziś kolejny ogólnoukraiński okrągły stół jedności narodowej – poinformował wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Koszułynski.

Rozmowy mają rozpocząć się o godz. 12 czasu lokalnego (godz. 11 w Polsce). W środę po posiedzeniu pierwszego okrągłego stołu w Kijowie były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk poinformował, że kolejne obrady zaplanowano na sobotę w Doniecku.

Przyczyn zmiany lokalizacji nie wyjaśniono. Zorganizowanie rozmów na wschodzie kraju postulowała Partia Regionów, na czele której stał do niedawna obalony w lutym prezydent Wiktor Janukowycz. Krawczuk, który przewodniczył środowym obradom, oceniał, że kontynuacja posiedzenia w Doniecku będzie utrudniona ze względu na trwające tam akcje prorosyjskich separatystów.

„Bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, zapraszając uczestników okrągłego stołu do Doniecka” – mówił wówczas. Gubernator obwodu donieckiego Serhij Taruta zapewniał jednak, że w ciągu dwóch dni przygotuje miasto do spotkania. Serię okrągłych stołów jedności zainicjowali pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i premier Arsenij Jaceniuk.

Po środowych obradach ukraińskie MSZ oświadczyło, że rozwiązania wypracowane przez uczestników tych spotkań zostaną wcielone w życie. „Dialog jedności narodowej jest odpowiedzią ukraińskich władz na dążenie obywateli Ukrainy do wspólnego, pokojowego i zgodnego rozwoju jednego, niepodzielnego i suwerennego państwa” – napisał wtedy ukraiński MSZ.

Ministerstwo zaznaczyło, że okrągły stół kolejny raz potwierdza, że Kijów wypełnia porozumienia z Genewy, gdzie Ukraina zobowiązała się, że wraz ze Stanami Zjednoczonymi, UE i Rosją będzie dążyła do deeskalacji napięcia w swych obwodach wschodnich.

PAP

drukuj