Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

Ok. 7 tys. osób zgromadziły dziś na Jasnej Górze uroczystości święta Matki Bożej Różańcowej. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo powiedział w homilii, że sensem modlitw do Matki Bożej nie jest samo składanie do niej próśb, ale pójście za jej przykładem.

– Znamy to z własnego doświadczenia, że w praktyce życia chrześcijańskiego samo mnożenie próśb do Maryi bez szczerego wysiłku kroczenia jej drogą zawierzenia Chrystusowi byłoby rodzajem fałszywego świadectwa -powiedział metropolita.

Abp Depo wskazał na szczególne przywiązanie Polaków do Matki Bożej, czego dowodem są październikowe modlitwy różańcowe w polskich kościołach oraz majowe nabożeństwa maryjne. – Ośmielam się powiedzieć, że to nas dalej odróżnia od narodów Europy i świata. Odróżnia mocno, ale od nas zależy, czy będziemy wierni temu testamentowi Maryi – podkreślił metropolita.

Hierarcha ocenił, że „wydarzenia ostatnich miesięcy czy tygodni w naszej ojczyźnie, a wśród nich historyczne i dramatyczne rocznice, w tym również upominanie się o wolność słowa, pouczają nas w duchu poezji Karola Wojtyły, że jesteśmy ziemią trudnej jedności; ziemią szukającą własnych dróg, ziemią: rozdartą na mapach świata, a jakże zjednoczoną w sercach Polaków”.

W kościele katolickim październik jest miesiącem szczególnie poświęconym modlitwie różańcowej. Modlitwa ta ma również wymiar krucjaty różańcowej za ojczyznę. Początki przypadającego 7 października święta Najświętszej Maryi Panny Różańcowej sięgają XVI wieku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl