Kongres Różańcowy: „Przybliżyć Różaniec rzeszom”

W Szczecinie pod hasłem „Przybliżyć Różaniec rzeszom” odbył się archidiecezjalny Kongres Różańcowy połączony z regionalnym spotkaniem Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.

Uczestniczące w spotkaniu dzieci wraz z opiekunami wspólnie odmówiły modlitwę różańcową, którą poprowadziła Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.

Następnie sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga.  W homilii metropolita szczecińsko-kamieński powiedział, że różaniec jest doskonałą modlitwą odbudowywania jedności między ludźmi na całym świecie. Pomaga w budowaniu jedności, wszędzie tam gdzie jej brakuje.

Kiedy mąż nie może porozumieć się z żoną, kiedy grają emocje, gniew i pretensje; kiedy biorą różaniec do ręki okazuje się, że potrafią się dogadać i przebaczyć sobie i znowu są razem. Kiedy rodziny biorą różaniec do ręki w tych domach jest pokój i nadzieja. Tam jest zrozumienie i jedność –akcentował ks. abp. Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Tak samo jest z całym narodem – dodał ks. abp Dzięga. Wyjaśnił, że gdy jedni politycy nie potrafią się porozumieć z drugimi; biorą do ręki różaniec  i okazuje się, że różaniec w intencji ojczyzny też jest w stanie wyprosić dar pojednania, dar zgody i siły.

Nie ma takiej intencji, nie ma takiej nienawiści, takiego podziału, nie ma takiego grzechu z którego przy pomocy modlitwy różańcowej, ufnej i wytrwałej nie dałoby się uratować ludzkiej duszy, uratować zgody między ludźmi, uratować miłości, byleby każdy człowiek odrobinę chciał. Niech się Polska rozmodli na różańcu a nie zagubimy się w tym życiu i w tym pokoleniu będziemy umieli odnaleźć Bożą drogę i na tej drodze wytrwać –podkreślał ks. abp. Andrzej Dzięga.

Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci powstały w 1997 roku. Obecnie wspólnota istnieje w 32. krajach świata i na wszystkich kontynentach. Skupia w większości dzieci, które podejmują zobowiązanie do codziennego odmawiania co najmniej jednej dziesiątki różańca św.

To odpowiedź na orędzie, jakie Matka Boża skierowała w Fatimie za pośrednictwem trojga pastuszków, wzywając wszystkich ludzi do codziennego odmawiania różańca.

RIRM

Homilia abp. Andrzeja Dzięgi


Pobierz Pobierz

drukuj