fot. https://twitter.com/prezydentpl

Prezydent uczestniczył w koncercie „Modlitwa pokoleń” w 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego

Prezydent Andrzej Duda w piątek wziął udział w uroczystym koncercie „Modlitwa pokoleń” w 70. rocznicę powstania Apelu Jasnogórskiego – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Wieczornemu nabożeństwu przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył Prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak.

Kancelaria prezydenta przekazała, że prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym koncercie „Modlitwa pokoleń” w 70. rocznicę powstania Apelu Jasnogórskiego. Podczas wizyty prezydentowi towarzyszyli szef KPRP, Grażyna Ignaczak–Bandych, a także minister Wojciech Kolarski.

Wcześniej prezydent złożył wieniec przed Epitafium Smoleńskim, upamiętniającym ofiary katastrofy.

Jak przypomniała kancelaria prezydenta, Apel Jasnogórski powstał jako prośba o uwolnienie więzionego przez władze komunistyczne ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po otrzymaniu wiadomości o internowaniu Prymasa w późnych godzinach nocnych 25 września 1953 roku ojcowie paulini na Jasnej Górze podjęli z pielgrzymami specjalne modlitwy o szybkie uwolnienie kapłana. Prymas podczas internowania w Stoczku Warmińskim postanowił dokonać osobistego aktu oddania się Matce Bożej w uroczystość Jej Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1953 roku. W tym samym dniu rozpoczęto na Jasnej Górze wieczorową modlitwę o godz. 21.00.

Od czasu tego wydarzenia wprowadzono codzienny Apel w intencji Kościoła w Polsce, doświadczającego prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl