J. Krupska: Apelujemy do polityków i prawników o to, żeby w Polsce regulacje sądowe związane z rozwodem były bardziej korzystne dla dzieci

Polska jest w czołówce, jeżeli chodzi o liczbę samobójstw dzieci i młodzieży w Europie. Nas to bardzo niepokoi. Oczywiście przyczyny dużej liczby zaburzeń i samobójstw są rozmaite, ale na pewno jednym z wątków są konflikty między rodzicami, rozpad rodzin, duża liczba rozwodów oraz to, że prawo polskie w trakcie rozwodu często zaostrza konflikt między rodzicami – mówiła Joanna Krupska, prezes zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz członek Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy prezydencie RP, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Zwróciła się również z apelem, aby regulacje sądowe w Polsce związane z rozwodem były bardziej korzystne dla dzieci.

W piątek odbyło się spotkanie prezydenckiej Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania na temat alienacji rodzicielskiej. Gość Radia Maryja wyjaśniła, czym ona jest.

Alienacja rodzicielska jest wynikiem konfliktu między rodzicami, w którym jedno z rodziców odcina kontakt z drugim rodzicem. Dziecko może być wtedy wrogo nastawiane przez jednego rodzica w stosunku do drugiego. Można powiedzieć, że dziecko wtedy taci jednego z rodziców – tłumaczyła Joanna Krupska.

Dodała, że jest to istotny problem z punktu widzenia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Polska jest w czołówce, jeżeli chodzi o liczbę samobójstw dzieci i młodzieży w Europie. Nas to bardzo niepokoi. Oczywiście przyczyny dużej liczby zaburzeń i samobójstw są rozmaite, ale na pewno jednym z wątków są konflikty między rodzicami, rozpad rodzin, duża liczba rozwodów oraz to, że prawo polskie w trakcie rozwodu często zaostrza konflikt między rodzicami. Wczorajsza debata poruszyła właśnie tematy z tym związane – zaznaczyła.

W Polsce rokrocznie rozwodzi się 60 tys. małżeństw.

Podstawowym problemem jest to, że więzi małżeńskie są kruche i że tak łatwo dochodzi do kryzysów, które owocują rozpadem, rozejściem się rodziców. Natomiast w momencie, kiedy wkracza prawo, to małżonkowie, którzy byli sobie niechętni, zmieniają swój stosunek do siebie w nienawiść. Prawnicy, którzy wczoraj referowali zagadnienia prawne związane z rozwodami, postulowali, aby polskie sądy nie orzekały winy, ponieważ to sprawia, że konflikt się zaostrza i każda ze stron próbuje udowodnić winę drugiej. Inną istotną sprawą prawną jest to, że rozwód jest przesłanką do ograniczenia praw rodzicielskich jednej ze stron. W związku z tym jedna ze stron jest w jakimś stopniu pokrzywdzona. Ustalenie kontaktów jest zamieniane na np. płacenie alimentów czy stawiane jakichś warunków przez drugą stronę – wskazała prezes zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.

Z punktu widzenia dzieci najkorzystniejszą jest sytuacja, kiedy rodzice podczas rozwodu – jak podkreśliła Joanna Krupska – są w stanie się porozumieć i ustalić warunki opieki.

– Najlepiej, kiedy opieka nad dziećmi jest naprzemienna i nie traci ono jednego z rodziców, tylko zachowuje kontakt z obydwojgiem. Niestety orzecznictwo sądowe nie sprzyja takim rozwiązaniom i często zaostrza konflikt, czego ofiarą jest dziecko – wskazała.

Konkluzją spotkania w Radzie ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy prezydencie RP był apel.

Apelujemy do polityków i prawników o to, żeby w Polsce regulacje sądowe związane z rozwodem były bardziej korzystne dla dzieci (…). Zasadniczą sprawą jest to, że dziecko ma prawo do relacji zarówno ze swoim ojcem, jak i matką. Ma prawo do obojga rodziców i wtedy rozwija się najbardziej prawidłowo – akcentowała gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Joanną Krupską można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl