Prof. Marek Zirk-Sadowski prezesem NSA

Prezydent Andrzej Duda powołał prof. Marka Zirk-Sadowskiego na prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Szef państwa wybrał prezesa NSA spośród dwóch kandydatów. Przez najbliższe 6 lat będzie on kierował jednym z najważniejszych elementów wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Cieszę się z tej nominacji i dziękuję za możliwość dokonania wyboru – mówił prezydent Andrzej Duda. Wskazał także na wielki dorobek naukowy i doświadczenie nowego prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Cieszę się z tej nominacji dlatego, że nominuję profesora, prawnika, ale przede wszystkim człowieka niezwykle doświadczonego. Pan prezes jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego od 22 lat, od 11 lat wiceprezesem NSA, ale w tym ostatnim okresie sprawował on – de facto – kierownictwo nad całym sądem jako pełniący obowiązki prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. W związku z czym nie mam żadnych wątpliwości, że znajomość materii, którą przyjdzie się zajmować prezesowi, już z pełnym tytułem, jest absolutna – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że Naczelny Sąd Administracyjny na przestrzeni lat odgrywa coraz większą rolę.

Zwrócił się z prośbą do nowego prezesa o podjęcie starań, by skrócić czas rozstrzygania spraw przed NSA. Dziś – jak mówił prezydent – wynosi on nawet do 2 lat.

Prezydent zadeklarował otwartość na wszelkie inicjatywy zmierzające do skrócenia oczekiwania na rozstrzygnięcie postępowań.

RIRM

drukuj