fot. spala.pl

Rozpoczynają się Dożynki Prezydenckie w Spale

W Spale w województwie łódzkim rozpoczynają się dziś dwudniowe Dożynki Prezydenckie. Jutro na obchody święta plonów przybędzie prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą.

Tradycją Dożynek Prezydenckich w Spale jest konkurs na najpiękniejszy wieniec. Co roku swoimi wieńcami chwalą się wszystkie województwa. Do ich wplatania używa się kłosów pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia, prosa oraz lnu.  Całość przyozdobiona jest ziołami. Wykończenie wieńca stanowią dary z ogrodów i sadów.

Jak co roku Dożynkom Prezydenckim towarzyszą także kiermasze tradycyjnej polskiej żywności, pokazy rękodzieła, rzemiosła artystycznego oraz występy zespołów ludowych. Atrakcje czekają także na najmłodszych. W tym roku rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla dzieci „Co najbardziej lubię w Polsce”. Nagrody i dyplomy laureatom wręczy małżonka prezydenta.

Dożynki to jednak przede wszystkim dziękczynienie rolników za tegoroczne plony. Główne uroczystości odbędą się jutro. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką weźmie udział w Mszy świętej w Kaplicy Polowej AK, podczas której nastąpi poświęcenie wieńców dożynkowych.

Dożynki Prezydenckie w Spale mają przedwojenną tradycję. Zwyczaj ich obchodzenia wprowadził prezydent Ignacy Mościcki, który uwielbiał polowania i bywał często w spalskich lasach. Pierwsze Dożynki Prezydenckie odbyły się 26 sierpnia 1927 roku, a ostatnie przed wojną – we wrześniu 1938 roku. Do tradycji Dożynek w Spale powrócił w 2000 roku  prezydent Aleksander Kwaśniewski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj