Prof. Zybertowicz: Prezydent zaakceptuje propozycje premiera dot. zmian w rządzie

Prezydent w naszym systemie ustrojowym nie jest podmiotem, który organizuje konstrukcję rządu. Prezydent Duda zaakceptuje koncepcję przedłożoną przez premiera Morawieckiego – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy odniósł się do zapowiedzi premiera Morawieckiego ws. zmian w polskim rządzie na drugą część kadencji.

Decyzje ws. zmian w rządzie mają nastąpić z początkiem roku. Mateusz Morawiecki w rozmowie z TVP Info powiedział też, że wraz z kierownictwem politycznym przygląda się pracy wszystkich ministrów.

W wywiadzie odniósł się także do medialnych doniesień, według których do pewnych zmian w rządzie ma dojść już dziś. Premier Mateusz Morawiecki nie potwierdził tych informacji. Podkreślił tylko, że „w tej sprawie jest sporo pomieszania różnych wyobrażeń”.

Jak zaznaczył prof. Andrzej Zybertowicz, prezydent będzie realizował te propozycje w sprawie rządu, jakie przedłoży mu premier Morawiecki.

– Trzeba pamiętać, że chociaż premier Morawiecki jest bardzo ważną osobą w systemie politycznym, to nie będzie to jego rząd autorski, tylko będzie to rząd Prawa i Sprawiedliwości. Tę propozycję, jaką przedłoży premier, prezydent – zgodnie z zasadami ustrojowymi – będzie realizował – powiedział doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Według informacji dziennika „Fakt”, już w poniedziałek prezydent przyjmie dymisję Beaty Kempy. Szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów miałby zastąpić jej dotychczasowy zastępca – Paweł Szrot. Następcą dotychczasowego szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka ma być poseł Marek Suski, członek komisji śledczej ds. Amber Gold. Z KPRM odejść ma również Elżbieta Witek – była szefowa gabinetu premier Beaty Szydło. Gabinetem premiera Mateusza Morawieckiego ma pokierować Michał Dworczyk, dotychczasowy wiceminister obrony narodowej.

RIRM

drukuj