Prezydent Duda: celem wizyty w Wietnamie pogłębienie relacji

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Hanoi z wietnamskimi absolwentami polskich uczelni powiedział w poniedziałek, że przybył do Wietnamu – po 18 latach od ostatniej wizyty polskiego prezydenta – by pogłębić relacje i zacieśnić więzy między obu krajami.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywają w stolicy Wietnamu w ramach rozpoczętej rano (w godzinach popołudniowych czasu lokalnego) oficjalnej wizyty w tym kraju. Andrzej Duda spotka się tam m.in. z prezydentem Tran Dai Quangiem i premierem Nguyen Xuan Phucem. Parze prezydenckiej towarzyszy misja gospodarcza.

„Jestem tutaj jako prezydent Rzeczypospolitej, dzisiaj, po 18 latach od ostatniej wizyty prezydenta, po to, żeby pogłębić relacje pomiędzy Polską a Wietnamem, po to, żeby pogłębić relacje polityczne, ale także po to, żeby pogłębić relacje gospodarcze, żeby zacieśnić więzy” – mówił prezydent Duda na spotkaniu z absolwentami polskich uczelni.

Podkreślił, że w czasie studiów w Polsce wietnamscy studenci byli „w jakimś sensie ambasadorami swojego państwa, Wietnamu, u nas, w Polsce”.

„Dzisiaj, kiedy wróciliście do domu, kiedy wróciliście do swojej ojczyzny, kiedy mieszkacie tutaj, często po studiach w Polsce, już od wielu, wielu lat jesteście reprezentantami, jesteście ambasadorami, przedstawicielami Rzeczypospolitej, Polski, tutaj, w Wietnamie” – przekonywał Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce uczy się ok. 300 wietnamskich studentów; wyraził jednocześnie nadzieję, że dzięki umowie, która zostanie podpisana we wtorek przez wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, „tych studentów w najbliższych latach w Polsce, na różnych naszych uczelniach, będzie jeszcze więcej”.

Prezydent Andrzej Duda podziękował również za „każde miejsce, gdzie dzisiaj w Wietnamie można się uczyć języka polskiego”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl