fot. PAP/Jacek Bednarczyk

A. Duda: obowiązkiem rządzących jest walka o polski węgiel

Andrzej Duda w Jastrzębiu Zdroju oddał hołd wszystkim górnikom, którzy uczestniczyli w strajkach w Sierpniu 80’. Podkreślał, że bez ich poświęcenia nie moglibyśmy się cieszyć z przywilejów, m.in. wolnych sobót.

Prezydent mówił również, że górnictwo jest jedną z najważniejszych dla naszego kraju gałęzi przemysłu. Dodał, że obowiązkiem władz jest walka o polski węgiel.

W tym kontekście nawiązał do pomysłu dekarbonizacji, który jest coraz głośniej podnoszony przez państwa zachodnie.

– Mamy węgla do wydobycia jeszcze na 200 lat i to jest w tej chwili nasz podstawowy surowiec energetyczny, który zapewnia nam dużą część naszej energetycznej suwerenności. Mówię to jasno – obowiązkiem władz polskich, które chcą pilnować suwerenności naszego kraju i jego pomyślności, jego bezpieczeństwa jest walka o polski węgiel. My nie możemy sobie pozwolić tego węgla wydrzeć choćby tylko w ten sposób, że każą nam go zostawić w ziemi, nie wydobywać. To byłby dziejowy błąd – powiedział Andrzej Duda.

Głowa polskiego państwa podczas wystąpienia nawiązała także do wniosku referendalnego, który jest procedowany w Senacie.

Prezydent przypomniał spotkania z rodzicami sześciolatków, z komisją krajową NSZZ „Solidarność” w sprawie wieku emerytalnego, a także z leśnikami.

Zaapelował do senatorów o uwzględnienie głosu społeczeństwa.

– Rozumiem, że Senat ma dzisiaj problem, bo to referendum jest bardzo niewygodne dla obozu rządzącego, który te postulaty wielokrotnie odrzucał. Zobowiązywałem się jednak, że będę słuchał obywateli, a to było prawie 6 mln podpisów. Jeżeli ja takie zobowiązanie podejmuje, to je wykonuje. Dlatego apeluje do senatorów o rozwagę, o uwzględnienie głosu społeczeństwa, bo ja tutaj byłem tylko pośrednikiem. Przeniosłem do Senatu społeczny głos, obywatelskie oczekiwania i liczę na to, że nad tymi oczekiwaniami nastąpi w Senacie pozytywna refleksja – mówił Andrzej Duda.

Głosowanie nad prezydenckim wnioskiem odbędzie się jutro.

RIRM

drukuj