PAP/Andrzej Grygiel

Katowice: Obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta A. Dudy i premiera M. Morawieckiego

W Katowicach – z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego – odbywają się obchody Święta Wojska Polskiego. Głównym punktem była defilada pod hasłem „Wierni Polsce”. Ulicami miasta przemaszerowało ponad 2,5 tysiąca żołnierzy. Pojawiło się też 185 pojazdów i 60 statków powietrznych. Będziemy robili wszystko, aby wzmacniać polską armię – zgodnie deklarowali prezydent i premier.

Premier Mateusz Morawiecki w okolicznościowym przemówieniu wyraził wdzięczność żołnierzom za ich służbę.

– Jesteśmy wdzięczni Wam, żołnierze Wojska Polskiego, za wasz trud, wasz wysiłek, za ofiarę, którą składacie. Wiemy, że idziecie w ślady wiernych Polsce powstańców śląskich, bo jest wielkim, wspaniałym symbolem, że ta defilada z okazji święta Wojska Polskiego odbywa się właśnie tutaj, w sercu Górnego Śląska, w Katowicach – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier zadeklarował, że będą czynione wszelkie starania, aby polska armia była doskonale uzbrojona.

– Żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy wróg czasami nie staje z otwartą przyłbicą, czasami są to zagrożenia hybrydowe, zagrożenia w cyberprzestrzeni. Dlatego modernizacja polskiej armii obejmuje również te dziedziny, które polegają na najnowocześniejszym uzbrojeniu – zaznaczył szef rządu.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił również prezydent Andrzej Duda. 

– Wierzę w to głęboko, że zarówno polski rząd pod wodzą premiera, jak i Ministerstwo Obrony Narodowej pod wodzą ministra obrony narodowej, są absolutnie zdeterminowane do tego, aby program modernizacji realizować i zwiększać wydatki na obronność. Jestem absolutnie pewien, że są zdeterminowani, aby wzmacniać naszą siłę militarną oraz wzmacniać naszą siłę sojuszniczą – podkreślał Andrzej Duda.

– Dziękuję naszym sojusznikom za to, że odpowiedzialnie podejmują na siebie obowiązek strzeżenia pewności art. 5 traktatu NATO. Ich obecność jest tego dowodem, że państwa NATO swoje zobowiązania traktują poważnie. My także traktujemy swoje zobowiązania poważnie i możemy je wypełniać dzięki naszym żołnierzom – dziękował prezydent.

– Niech Pan Bóg ma w opiece wszystkich polskich żołnierzy i ich rodziny, niech Pan Bóg ma w opiece wszystkich Polaków, tych w Polsce, ale i tych rozsianych po całym świecie. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naszą wspaniałą Rzeczpospolitą Polską, naszą wspaniałą Ojczyznę. Cześć i chwała bohaterom – powiedział.

TV Trwam News/RIRM

drukuj