fot. pl.wikipedia.org

W najbliższych dniach bilans otwarcia Kancelarii Prezydenta

W ciągu najbliższych kilku dni współpracownicy prezydenta Andrzeja Dudy przedstawią bilans otwarcia, jaki przeprowadzili w Kancelarii Prezydenta. Nowi urzędnicy chcieli sprawdzić co pozostawił po sobie Bronisław Komorowski oraz jego ekipa.

Audyt w Kancelarii Prezydenta RP zapowiedziała na początku sierpnia jej nowa szefowa Małgorzata Sadurska.

– Interesuje nas finansowy bilans otwarcia, ponieważ przejmujemy kancelarię z określonym budżetem. Przejmujemy ją w trakcie roku budżetowego. Chcemy zobaczyć, w jakim stanie zostawili nam kancelarię nasi poprzednicy. Chcemy zobaczyć racjonalność wydawania pieniędzy publicznych w kancelarii. Chcemy to ocenić z naszego punktu widzenia – powiedziała Małgorzata Sadurska.

Media donosiły, że Bronisław Komorowski pozostawił prezydentowi Andrzejowi Dudzie prawie pustą kasę w kancelarii. Komorowski sowicie nagradzał swoich pracowników. Zabezpieczył ich także na wypadek wyborczej klęski wysokimi odprawami. Dwóch najbliższych współpracowników Komorowskiego wynajęło miesiąc przed wyborami dwa mieszkania w okolicy Belwederu, które należą do kancelarii prezydenta. Cena wynajmu określono dużo poniżej średniej rynkowej.

Sam Bronisław Komorowski mimo, że ma dwa mieszkania w Warszawie, również wprowadził się do 140 metrowego apartamentu należącego do kancelarii prezydenta. Zapłaci za niego według medialnych doniesień tylko 2100 zł miesięcznie.

Za bardzo symboliczne kwoty Komorowski wynajął także meble i sprzęty z kancelarii prezydenta do swojego instytutu. Opinię publiczną oburzyły także informacje o zaginięciu m.in. dwóch zabytkowych obrazów. Jeden z nich miał trafić na prywatną aukcję. Sprawą zajęła się prokuratura.

Oficjalne wyniki audytu, który przeprowadzono w kancelarii mają być znane w ciągu kilku dni – zapewnił prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

– W kancelarii prezydenta działy się rzeczy, które dziać się nie powinny. Z jednej strony w pewnych paragrafach czy rozdziałach środki były wydatkowane, w innych wydatkowane nie były. Polityka kadrowa, która była prowadzona też pozostawia wiele znaków zapytania. I ten materiał zostanie przedstawiony – zapowiadał Adam Kwiatkowski.

Wszystkie nieprawidłowości, które będą nosiły znamiona przestępstwa zostaną zgłoszone organom ścigania.


TV Trwam News/RIRM

drukuj