Prezydent: powinniśmy pamiętać o tych, którzy w czasach PRL zachowywali się heroicznie

Powinniśmy absolutnie pamiętać o tych, którzy w czasach PRL potrafili zachować się heroicznie – podkreślał prezydent Andrzej Duda w środowym wywiadzie dla TVP Info. Jego zdaniem, zdrajcy z tamtego okresu często mają wpływ na obecne życie publiczne.

Prezydent został w środę zapytany o swój niedzielny wywiad dla TVP Historia. Mówił tam m.in., że „za heroizm należy się szczególna nagroda, za brak heroizmu nie należy się potępienie”; potępienie należy się za zdradę, tak powinniśmy patrzeć na PRL”.

Andrzej Duda wyraził pogląd, że większość ludzi w PRL „zachowała się wlaśnie w taki sposób, bo po prostu chciała żyć, czyli nie zachowała się ani heroicznie, ani nie dopuściła się zdrady”.

Prezydent przyznał, że byli też zdrajcy. „Ktoś w końcu mordował Polaków w okresie komunizmu, ktoś strzelał do Polaków w tamtym czasie. To byli ludzie, którzy utrwalali u nas ustrój komunistyczny, to byli ludzie, którzy – co najgorsze – utrwalali rosyjską strefę wpływów tutaj, w Polsce, i coś, co niektórzy nazywają sowieckim zniewoleniem Polski” – mówił Andrzej Duda.

„Miejmy tego świadomość, ze dzisiaj dzieci i wnuki zdrajców Rzeczypospolitej, którzy walczyli o utrzymanie sowieckiej dominacji nad Polską, zajmują wiele eksponowanych stanowisk w różnych miejscach” – dodał prezydent.

PAP/RIRM

drukuj