fot. prezydent.pl

Od nowego roku rozpocznie się proces likwidacji użytkowania wieczystego

Od 1 stycznia 2019 r. rozpocznie się proces likwidacji użytkowania wieczystego. Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Polski Andrzej Duda. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Na początek zostanie przekształcone we własność użytkowania wieczystego gruntów pod budynkami mieszkalnymi, na przykład blokami i domami jednorodzinnymi.

Przekształcenie będzie odpłatne. Właściciele gruntów będą uiszczać opłatę przez 20 lat. Rząd przewidział bonifikaty – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

– Dajemy ten okres 20 lat, który jest ceną za konstytucyjność tego rozwiązania. Jeśli ktoś będzie płacił opłatę roczną taką, jaką płacił do tej pory, przez 20 lat spłaci to użytkowanie wieczyste. My jako państwo na gruntach Skarbu Państwa od razu dajemy bonifikatę. Najwyższa to 60 proc., jeśli ktoś zapłaci od razu całość, jednorazowo. Samorządy mają możliwość ustalania tej bonifikaty lokalnie. To też jest cena za konstytucyjność tego rozwiązania – zaznacza Artur Soboń.

Ustawa obejmie ok. 2,5 mln Polaków. Rząd ma też przygotować rozwiązania, które umożliwią docelową likwidację użytkowania wieczystego. To wymaga jednak gruntowych zmian w systemie prawa cywilnego oraz przeprowadzenia uzgodnień z Komisją Europejską.

RIRM

drukuj