fot. Tomasz Strąg

P. Jaki: naszym kandydatem na prezydenta – A. Duda; B. Szydło – dobra kandydatka w kolejnych wyborach

Naszym kandydatem na prezydenta jest Andrzej Duda, natomiast Beata Szydło byłaby dobrą kandydatką w kolejnych wyborach – powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki. Jego zdaniem, Beata Szydło „ma bardzo wysokie kompetencje”.

Patryk Jaki był pytany w RMF FM o to, że „coś trzeba zrobić z sukcesem Beaty Szydło”, która w eurowyborach zdobyła „więcej głosów niż Kukiz’15” i „stała się piąta siłą polityczną w Polsce”. Beata Szydło – startująca w wyborach do PE z pierwszego miejsca na małopolsko-świętokrzyskiej liście PiS – w skali całego kraju zdobyła najwięcej głosów. Głosowało na nią 525 811 wyborców.

„(Szydło) była bardzo dobrym szefem rządu i uważam, że jeszcze wielka przyszłość w polityce przed nią” – podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Na uwagę, że „pojawiają się takie pomysły”, aby w tej sytuacji b. premier kandydowała na prezydenta, Patryk Jaki powiedział: „Oczywiście naszym kandydatem na prezydenta jest Andrzej Duda i nie sądzę, żeby w tym zakresie coś się zmieniło. Natomiast już kolejne wybory być może są (dla niej – PAP) otwarte”.

Pytany czy Beata Szydło byłaby dobrą kandydatką na prezydenta, Patryk Jaki stwierdził: „Moim zdaniem tak”. Dopytywany „czy Polacy już dorośli do tego, żeby mieć panią prezydent”, polityk ocenił, że „Polacy nie mają z tym żadnego problemu”. 

„Polacy są bardzo otwartym narodem, dlatego sądzę, jestem przekonany, że nie oceniają >>czy mężczyzna, czy kobieta<< (jest kandydatem), tylko po kompetencjach, a tutaj są bardzo wysokie” – podkreślił Patryk Jaki.

Wiceminister był też pytany, czy „to może się skończyć tak, że po prostu (Szydło) pojedzie do Brukseli i jak o wielu politykach zapomnimy o niej za 5 lat”. Patryk Jaki przyznał, że „często jest tak, że pobyt w Brukseli rozleniwia i powoduje, że wielu polityków, dobrze zapowiadających się, kończy tam swoją karierę, która mogłaby się lepiej rozwijać”. 

„Natomiast są też przykłady pozytywne, dlatego wierzę, że Beata Szydło będzie należała do tych (pozytywnych przykładów)” – dodał. 

PAP/RIRM

drukuj