fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami organizacji prawniczych

Stowarzyszenia m.in sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców apelowały „o pomoc w zażegnaniu kryzysu wymiaru sprawiedliwości w Polsce”. Prezydent Andrzej Duda spotka się z nimi dzisiaj, by porozmawiać o planowanej reformie sądownictwa.

Prezydent chce poznać spektrum opinii tego środowiska na temat planowanej reformy sądownictwa – powiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Sadurska.

Sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości pokazuje, że kryzys w wielu jego obszarach, trwa od lat – wskazał z kolei poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– W szczególności, jeśli popatrzymy na przewlekłość postępowań nie notowaną w innych krajach, to możemy faktycznie powiedzieć, że mamy do czynienia z kryzysem wymiaru sprawiedliwości. Postawa etyczno-moralna niektórych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, niektórych sędziów pokazuje, że rzeczywiście mamy do czynienia z kryzysem. Środowiska sędziowskie organizują się ale nie w trosce o to jak zlikwidować patologiczne zjawiska w wymiarze sprawiedliwości, ale po to, żeby występować przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi – podkreślił Stanisław Piotrowicz.

Do udziału w spotkaniu, które odbędzie się w Pałacu Prezydenckim, zostali zaproszeni przewodniczący oraz sekretarz Porozumienia Samorządów Zawodowych i Stowarzyszeń Prawniczych.

RIRM

drukuj