TVP INFO: premier Beata Szydło odpowiadała na pytania dziennikarzy

W piątkowy wieczór w studiu TVP INFO premier Beata Szydło odpowiadała na pytania dziennikarzy w przeprowadzanej na żywo debacie na okoliczność 100 dni pracy rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki uprzejmości gospodarza, program nadała także TV Trwam.

Pytania do szefowej polskiego rządu kierowali dziennikarze: Michał Adamczyk (TVP), Dorota Gawryluk (TV Polsat) oraz Łukasz Mężyk (portal 300polityka.pl). W dalszej części programu wypowiedzi Beaty Szydło komentowali eksperci i dziennikarze.

W debacie premier mówiła m.in. o sytuacji gospodarczej. Mamy zbilansowany budżet; wydatki, które są w tej chwili przewidziane, są zaprojektowane w budżecie – zapewniała Szydło.

Wpływy podatkowe za styczeń są o 2 mld zł wyższe niż planowaliśmy, widać więc wyraźnie, że te zmiany, które wprowadza Ministerstwo Finansów, przynoszą dobre efekty. Jest podatek bankowy, będzie od hipermarketów. Uszczelnienie systemu podatkowego zacznie działać w tym roku. (…) Nie ma obaw o to, że w 2017 roku zabraknie na cokolwiek pieniędzy. Chcę też przypomnieć, że przyszłoroczny budżet od początku będzie tworzony przez nas, bo w tym roku zastaliśmy budżet, który przygotowała poprzednia ekipa – powiedziała szefowa rządu.

Poza działem gospodarczym prezes Rady Ministrów odniosła się także do kwestii polityki społecznej oraz polityki zagranicznej. Mówiła też o problemie migracyjnym, który dotyka Europę. Zwróciła uwagę, że nie jesteśmy gotowi na przyjmowanie imigrantów. Zdaniem szefowej polskiego rządu europejscy politycy popełnili błąd.

– Wizja, że do Europy będą przyjeżdżały kolejne grupy migrantów, będą się tutaj asymilowały, będą tutaj mogły zdobywać mieszkanie, pracę i wszystko będzie świetnie przebiegało, była wizją złudną. Politycy europejscy, którzy podejmowali taką decyzję (zobowiązał się do tego również poprzedni rząd), w mojej ocenie, ale myślę, że w coraz większej liczbie przywódców państw europejskich, popełnili błąd – byli naiwni, że to się uda zrobić. Dzisiaj sytuacja jest bardzo trudna, ale trzeba znaleźć skuteczne rozwiązanie – zaznaczyła Beata Szydło.

Według sondy przeprowadzonej przez TVP ok. 88 proc głosujących oceniło dobrze pierwsze 100 dni rządu Premier Beaty Szydło. Źle niespełna 12 proc.

Całość programu:

RIRM

drukuj