Za 15 lat średnie zarobki będą takie jak w UE

Przeciętny Kowalski w Polsce za 15 lat będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w Unii Europejskiej – zapowiedział minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Taki jest m.in. cel przygotowanego przez niego „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Rząd przyją wczoraj plan. 

Wskazano w nim nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości.

Zgodnie z programem, odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej oraz zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Chcemy, żeby to był nasz własny, oryginalny plan – zaznaczył minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

– Plan, który z jednej strony, odchodzi od tej „hiperkonkurencji rynkowej”, gdzie firmy na rynku „zabijają się” o mikro-marże na rzecz dalej posuniętej współpracy – m.in. współpracy z instytutami badawczymi, uniwersytetami i również z administracją publiczną. I to nie tylko w ramach ustawy o zamówieniach publicznych. Chcemy więc stworzyć pewną oryginalną ścieżkę rozwoju i ona będzie inna niż to, co było proponowane do tej pory. Nawet jeżeli ktoś jest tego ogromnym zwolennikiem, przyzna chyba, że – jak wspomniałem na początku – te paliwa, które nas do tego momentu doprowadziły właściwie już się wyczerpały – mówił wicepremier.

Wicepremier powiedział, że plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju ma wyprowadzić Polskę z pięciu pułapek rozwojowych: średniego dochodu, braku równowagi, przeciętnego produktu, demograficznej oraz słabości instytucji.

Plan Morawieckiego zakłada też powstanie Polskiego Funduszu Rozwoju. [czytaj więcej]

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj