Plan Morawieckiego: powstanie Polski Fundusz Rozwoju

Do połowy tego roku ma powstać Polski Fundusz Rozwoju. To element tak zwanego planu Morawieckiego, którego szczegóły mają być zaprezentowane na rozpoczynającym się posiedzeniu Rady Ministrów. Fundusz miałby brać udział w finansowaniu planu wicepremiera i ministra rozwoju.

Z informacji pochodzących ze źródeł zbliżonych do rządu wynika, że Polski Fundusz Rozwoju powstanie po połączeniu szeregu państwowych agencji i instytucji finansowych.

W jego skład mają wejść m.in. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Bank Gospodarstwa Krajowego i Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zabieg ten ma na celu stworzenie polskiego banku rozwoju o dużym potencjale inwestycyjnym dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym dużych projektów o kluczowym znaczeniu dla rozwoju Polski.

Łączenie biznesu i innowacji to słuszny kierunek – mówi poseł Wiesław Janczyk, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów.

– To jest dobra droga. Korzystna dla tych, którzy będą próbowali sięgnąć po asekurację swoich projektów biznesowych, po ich ubezpieczenie, poręczenie, po dodatkowe kapitały. Cieszy fakt, że będzie się to odbywało w ramach jednej grupy, bo dzisiaj właściwie te potencjały są mniejsze niż te docelowe, które tutaj zaprojektowano. Są rozproszone i powodują jakby skomplikowanie doboru określonych wsparć, narzędzi pomocowych przez samych zainteresowanych. Tutaj, w momencie kiedy będziemy mieli jedną strukturę organizacyjną, pojawi się moment przejrzystości, łatwiejszego aplikowania do całej tej struktury o pomoc w konkretnej sytuacji – podkreśla Wiesław Janczyk.

Kapitał miałby być pozyskiwany m.in. na światowych rynkach. Z Polskim Funduszem Rozwoju mogłyby współpracować spółki z udziałem Skarbu Państwa takie jak PZU czy PKO BP.

Tzw. plan Morawieckiego, czyli strategia zrównoważonego rozwoju Polski na 25 lat, zakłada m.in. wzrost uprzemysłowienia, więcej dobrze płatnych miejsc pracy, wspieranie polskiego eksportu i ułatwienia dla biznesu na polu innowacyjności. Najważniejszym źródłem programu będą fundusze unijne.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl