fot. PAP/Łukasz Gągulski

Premier M. Morawiecki: Polski rząd jest gotowy na pomoc suszową

Polski rząd jest gotowy na pomoc suszową – zapewnił na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jednocześnie realizowane będą programy małej retencji i wapnowanie gleb.

„Europejska susza jest wyzwaniem dla rolników i konsumentów z całej wspólnoty. Polski rząd jest gotowy na tegoroczną pomoc suszową. Równolegle ruszamy z programami małej retencji i wapnowania gleb, które zabezpieczą polskich gospodarzy przed skutkami suszy w przyszłości” – czytamy na Twitterze premiera.

Szef rządu odwiedził w piątek 100-hektarowe gospodarstwo rolne w Miedźnie. Mówił o rządowym „Planie dla wsi”, podkreślił, że „silne rolnictwo i silna polska wieś to jest polski interes narodowy”.

„Wiadomo, że w rolnictwie występuje bardzo wiele problemów, chociażby w tym roku, po raz kolejny nawiedziła nas bardzo poważna susza. W zeszłym roku przeznaczyliśmy na rekompensaty skutków z tytułu suszy ponad 2,2 mld zł” – wskazał szef rządu.

Mateusz Morawiecki zaapelował, aby to szacowanie strat odbywało się jak najsprawniej.

„Mamy świadomość, że co się stało, to się nie odstanie; musimy temu przynajmniej w jakiś sposób przeciwdziałać poprzez rekompensaty” – powiedział premier.

Według ostatnich szacunków ministerstwa rolnictwa, Z powodu suszy straty ponosi ok. 175 tys. gospodarstw, niedobór wody jest notowany na powierzchni ok. 2,5 mln hektarów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl