fot. PAP/Andrzej Lange

W Zagrzebiu odbył się nieformalny szczyt unijnych przywódców. Premier M. Morawiecki ponowił postulat wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu

Polska ponawia postulat wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu. Stanowisko Warszawy przedstawił premier Mateusz Morawiecki w trakcie unijnego mini-szczytu w Zagrzebiu.

W rozmowach z przewodniczącym Rady Europejskiej oraz premierami Włoch, Chorwacji i Malty szef polskiego rządu poruszył temat zwiększania nakładów na obronność.

Polska wydaje ponad 4 proc. na obronność. Nasz deficyt budżetowy to ponad 4,5 procent. Ogromna większość tego deficytu zależy od wydatków na obronność. Gdzie tutaj jest obiektywność, sprawiedliwość w porównaniu do tych krajów, które wydają na obronność daleko mniej. Postulat ten spotkał się z dużym zainteresowaniem – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska może zastosować procedurę nadmiernego deficytu, jeśli państwo członkowskie Unii narusza lub istnieje ryzyko naruszenia przez nie progu deficytu równego 3 proc. PKB.

Drugi wariant umożliwiający uruchomienie mechanizmu dotyczy sytuacji, w której dług publiczny przekracza wartość 60 proc. PKB i nie zmniejsza się w zadowalającym tempie.

Objęcie procedurą nakłada na dane państwo wymóg złożenia planu działania naprawczego i polityki, którą wdroży, oraz terminów osiągnięcia tych celów. Państwa strefy euro, które nie zastosują się do zaleceń, mogą zostać ukarane.

Polska była objęta procedurą nadmiernego deficytu w latach 2004-2008 oraz 2009-2015.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl