M. Morawiecki: W 2017 r. wzrost gospodarczy w Polsce przekroczy 3 proc.

W 2017 r. PKB Polski będzie jednym z najlepszych w Europie. Wzrost gospodarczy przekroczy 3 proc. – taką prognozę przedstawił dziś wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki odnosząc się do opublikowanych wczoraj przez Główny Urząd Statystyczny najnowszych danych o słabnącym wzroście gospodarczym Polski.

Zdaniem wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, rok 2017 będzie lepszy od ubiegłego.

– Wzrost gospodarczy w tym roku, trudno przewidywać oczywiście, bo to nigdy nie wiadomo, jakie chmury się zbiorą wokół nas i w różnych krajach świata, ale wszystko wskazuje na to, że nie tylko przekroczy 3 proc., ale będzie bardzo solidny – podkreślił wicepremier.

Wczoraj Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane. W ubiegłym roku nasza gospodarka urosła o 2,8 proc. To niewiele więcej niż oczekiwali ekonomiści, tym bardziej, że w budżecie na 2016 r. zakładano wzrost PKB o 3,8 proc. – wskazał ekonomista Bartłomiej Orzeł.

– Głównych przyczyn należy upatrywać w spadku inwestycji, zwłaszcza w pierwszych dwóch kwartałach ubiegłego roku. Wynika to z faktu, że są problemy z wydawaniem środków unijnych – powiedział Bartłomiej Orzeł.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki do danych GUS- u podchodzi z optymizmem.

– Jeszcze nie dawno mówiłem o tzw. mini cyklu koniunkturalnym. I niektórzy ekonomiści powątpiewali w to, czy to jest możliwe, żeby był taki mini cykl. Zauważcie państwo, że dokładnie po trzech czy czterech miesiącach się to sprawdza. Już jesteśmy na bardzo mocnej krzywej odbicia w górę – podkreślił wicepremier Morawiecki.

Jak zauważa, po osłabieniu inwestycji w ubiegłym roku, już w czwartym kwartale 2016 r. nastąpił wzrost, a w pierwszym kwartale 2017 r. jest coraz lepiej. Na poprawę koniunktury w gospodarce wskazuje m.in. opublikowany dziś wskaźnik PMI, który jest najlepszy od dwóch lat – dodał.

– Opublikowane dzisiejsze wyniki PMI są najlepsze od dwóch lat.[…] Ten wskaźnik jest wyższy od oczekiwań, wyższy od zeszłego miesiąca i to w trudnym miesiącu zimowym – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Wzrost gospodarczy – jak potwierdził wicepremier – ma być oparty o inwestycje infrastrukturalne, jak i te z udziałem samorządów. Wszystko dzięki uruchamianym na większą skalę środkom unijnym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj