By European Parliament from EU - Donald Tusk presents EU summit conclusions for last time, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85195113

D. Tusk: M. Morawiecki organizuje z V. Orbanem i M. Salvinim proputinowski blok polityczny

Mateusz Morawiecki w Budapeszcie organizuje z Viktorem Orbanem i Matteo Salvinim proputinowski blok polityczny – ocenił szef EPL Donald Tusk. Tusk nie krytykuje polityków CDU, którzy dążą do realizacji Nord Stream 2, co jest w interesie Putina – odpowiedział wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki odbył wizytę w Budapeszcie, gdzie spotykał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim. Spotkanie dotyczyło m.in. współpracy w PE.

Do tego spotkania odniósł się na Twitterze były premier, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

„Rosja mobilizuje siły wokół Ukrainy. USA ogłaszają stan zagrożenia w Europie. Morawiecki w Budapeszcie organizuje z Orbanem i Salvinim proputinowski blok polityczny. To nie jest prima aprilis” – napisał.

https://twitter.com/paweljabIonski/status/1377665436733558787

Na ten wpis odpowiedział wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

„Donald Tusk miał wiele okazji by przeciwdziałać proputinowskim tendencjom w Unii Europejskiej. Ostatnio na kongresie CDU chwalił działania niemieckich polityków, którzy na co dzień robią wszystko by dokończyć Nord Stream2. Nie skrytykował ich ani słowem. Ze strachu? Celowo? Na pewno w interesie Putina” – napisał na Twitterze Paweł Jabłoński.

Premier Węgier Viktor Orban poinformował na konferencji po spotkaniu w Budapeszcie, że z premierem Mateuszem Morawieckim i liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim zgodzili się, że chcą „renesansu Europy” i będą współpracować, aby ten cel zrealizować w przyszłości.

„Nie ma między nami sprzeczności; chcemy reprezentować chrześcijańskich demokratów w UE” – mówił.

„Wierzymy w przyszłość Europy, wierzymy w przyszłość Unii Europejskiej, wierzymy w to, że możemy budować wspólną drogę przed Europą” – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Zapewnił, że integracja Europejska „może dalej się rozwijać”.

„Ale, żeby jej owoce były zdrowe, nie możemy zaniedbać korzeni, z których integracja europejska” – podkreślił szef polskiego rządu.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl