fot. flickr.com/photos/tvprzeworsk

Kujawsko-pomorskie: 83-latka padła ofiarą oszustwa „na policjanta” – straciła 40 tys. zł

83-letnia mieszkanka Koronowa koło Bydgoszczy straciła 40 tys. zł, stając się ofiarą przestępców działających metodą „na policjanta”. Wypłaciła pieniądze z banków i zostawiła we wskazanych śmietnikach – poinformowała w czwartek podkom. Lidia Kowalska z KWP w Bydgoszczy.

Do pokrzywdzonej zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę, która twierdziła, że rozpracowuje grupę przestępczą dokonującą kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Twierdziła, że pieniądze staruszki na koncie są zagrożone.

Seniorka podczas rozmowy podała numer swojego telefonu komórkowego. Później na ten numer skontaktował się mężczyzna, którzy poinstruował kobietę, by udała się do jednego z banków w Koronowie i wypłaciła zgromadzone pieniądze. Kobieta poszła do banku i wypłaciła 20 tys. zł, a potem zostawiła je we wskazanym miejscu – w śmietniku przy cmentarzu.

Następnie pokrzywdzona odebrała kolejny telefon od mężczyzny i za jego namową pojechała do drugiego banku i tam również wypłaciła 20 tys. zł. Pieniądze zostawiła w koszu na śmieci przy jednym ze sklepów.

Kom. Kowalska podkreślił, że oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to przestępstwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze.

Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia.

„Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach, jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie żądają wypłaty pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na policję, 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi można uzyskać pomoc” – dodała policjantka.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl