Warszawa: kolejne kobiety padły ofiarami obywatela Nigerii; policja ostrzega przed tzw. oszustwem nigeryjskim

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje postępowanie w sprawie obywatela Nigerii, który podawał się za amerykańskiego żołnierza i wyłudzał od kobiet, które się z nim kontaktowały poprzez internetowe portale randkowe znaczne kwoty pieniędzy. Mężczyzna działał od co najmniej roku i w tym czasie zdołał oszukać co najmniej sześć kobiet – poinformował w środę Piotr Świstak z KSP.

Policjanci wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji na terenie Warszawy zatrzymali kolejnego obywatela Nigerii, który za pośrednictwem internetowych portali randkowych oszukiwał kobiety, wyłudzając od nich znaczne kwoty.

Jak przekazała KSP, mężczyzna przekonywał zauroczone nim kobiety do przekazywania pieniędzy m.in. rzekomo w celu opłaty cła za wysłaną do Polski wartościową przesyłkę, w której znajdować się miały ukryte dolary oraz złoto.

„W jednym z przypadków mężczyzna dopuścił się również szantażu, grożąc jednej z oszukanych kobiet ujawnieniem treści ich intymnej korespondencji w miejscu jej pracy, w przypadku nie otrzymania kolejnych środków. W kolejnym przypadku pokrzywdzona kobieta podała swój adres i otrzymała kartę bankomatową do konta w nigeryjskim banku, na którym znajdować się miały pieniądze w wysokości 600 tys. dolarów. Po wpłaceniu żądanej kwoty miała otrzymać pin do karty, jednak do tego nie doszło” – podał Piotr Świstak z Wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

Działając w ten sposób mężczyzna oszukał co najmniej sześć kobiet na kwotę 230 tysięcy złotych. W trakcie przeszukania mieszkania oraz pojazdu, stołeczni policjanci zabezpieczyli gotówkę w obcej walucie, fałszywy paszport, którym posługiwał się zatrzymany mężczyzna do zakładania rachunków bankowych, na które pokrzywdzone kobiety dokonywały wpłat.

„Zabezpieczono również dokumentację bankową oraz nośniki danych. Wynikało z nich, że oszukanych kobiet mogło być znacznie więcej. Ponadto dzięki bezzwłocznie podjętym przez funkcjonariuszy stołecznego wydziału do walki z cyberprzestępczością czynności na rachunkach bankowych należących do zatrzymanego prokuratura zablokowała pieniądze” – przekazał Piotr Świstak.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania. Śledczy weryfikują zebrany materiał dowodowy, pod kątem ustalenia innych pokrzywdzonych kobiet.

To już kolejny sukces funkcjonariuszy stołecznego wydziały do walki z cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji w zwalczaniu tego typu przestępczości. Powyższa sprawa to jedna z form tzw. oszustwa nigeryjskiego. [czytaj więcej]

„Przestrzegamy przed zbytnią łatwowiernością, w szczególności w stosunku do osób poznanych przez internet” – apelują policjanci.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl