fot. PAP/Paweł Supernak

Prezes PiS: Musimy dążyć do normalności i normalność powinna nam towarzyszyć we wszystkim

Musimy dążyć do normalności i normalność powinna nam towarzyszyć we wszystkim; potrzebny jest patriotyzm i dobra wola – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sejmowej debacie nad expose premiera Mateusza Morawieckiego.

„Wysłuchaliśmy wystąpienia długiego, pełnego faktów, liczb, lapidarnych sformułowań, różnych wątków, ale jednocześnie wystąpienia (Morawieckiego), które przedstawia spójną koncepcję naszej przyszłości” – mówił Jarosław Kaczyński.

„Przed Polską otworzyło się okno możliwości uzyskania tego, co naszemu społeczeństwu, narodowi się należy, to znaczy europejskiego poziomu życia” – dodał.

Jarosław Kaczyński ocenił, że obecne zmiany w światowej gospodarce uchylają dotychczasowe prawa ekonomiczne, co – jak dodał – otwiera przed Polską nowe możliwości.

Prezes PiS stwierdził, że Polska jest dzisiaj inna niż cztery lata temu pod względem zarówno społecznym, jak i gospodarczym. Jarosław Kaczyński podkreślał, że siłą napędzająca zmiany są ideały, a „pustka aksjologiczna, to zniszczenie”.

„W tym wypadku chodzi o ideały polskie, a wśród tych ideałów na pierwszym miejscu z całą pewnością jest wolność” – mówił.

Jako drugą wartość prezes PiS wymienił zaufanie i dodał, że PiS zapracowało na zaufanie przez realizację obietnic i „odnowienie demokracji”. Jako trzecią wartość i fundament wymienił natomiast „rodzinę rozumianą tradycyjnie”.

Prezes PiS stwierdził, że ciągłość państwa jest dla jego ugrupowania szczególnie ważna, a samo państwo to narzędzie do realizowania wielkich przedsięwzięć przez społeczeństwo. Dodał przy tym, że państwo to organizacja bezpieczeństwa zarówno w sferze międzynarodowej, gospodarczej, jak i społecznej.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że bezpieczeństwo ma być skierowane ku temu, aby „państwo nie było zagrożeniem dla obywateli, dla grup społecznych” oraz by nie mogły rozwijać się „patologie państwa” i aby nie była niszczona demokracja i praworządność. W kontekście bezpieczeństwa prezes PiS podkreślał wagę sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, w tym zwiększenia ilości wojsk USA w Polsce. Mówił również o bezpieczeństwo energetycznym i ocenił, że dziś rząd jest coraz bliżej, aby to bezpieczeństwo zapewnić.

Jarosław Kaczyński podkreślał także rolę bezpieczeństwa jednostki i przywołał dane, że 98 proc. Polaków czuje się dobrze w swoim miejscu zamieszkania.

„Jeżeli 98 proc. Polaków czuje się dobrze w swoim miejscu zamieszkania, to trzeba pamiętać jeszcze o tych 2 proc., bo to tylko kilkaset tysięcy ludzi, ale trzeba im też to bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania zapewnić” – powiedział.

Prezes PiS mówił również, że trzeba będzie jeszcze wiele zmienić w służbie zdrowia, w tym rozbudować wiele programów dotyczących ochrony zdrowia.

Jarosław Kaczyński ocenił też, że w sferze oświaty będzie trzeba „odeprzeć groźną, zewnętrzną socjalizację”. Jednocześnie położył duży nacisk na wsparcie rodzin oraz dbałość o prawa kobiet.

„Nie można przeciwstawiać praw kobiet temu wszystkiemu, co tworzy podstawę trwałości narodu – następstwa pokoleń, ale trzeba działać w tym kierunku i my będziemy działać w tym kierunku, żeby te procesy rzeczywiście nie były przeciwstawne, żeby kobiety uzyskały równość zarobków i możliwości, które są w wielu wypadkach, w szczególności macierzyństwa bardzo potrzebne” – powiedział.

Prezes PiS mówiąc o gospodarce podkreślał, że priorytetem partii będzie „skok w nowoczesność” oraz wsparcie przedsiębiorców, w tym młodych przedsiębiorców. Jarosław Kaczyński akcentował także duże znaczenie inwestycji infrastrukturalnych oraz innowacyjności.

„Musimy dążyć do normalności – to można powiedzieć słowo klucz pana premiera i ta normalność powinna nam towarzyszyć we wszystkim” – powiedział.

Nawiązując do deklaracji premiera dotyczącej polityki zagranicznej, Jarosław Kaczyński ocenił, że fakt, że Polska jest członkiem UE, nie oznacza, że ma w Brukseli uprawiać „politykę bierności”.

„UE i to jest część tej wielkiej światowej destabilizacji, jest dzisiaj w kryzysie” – ocenił Jarosław Kaczyński.

„UE musi z tego kryzysu wyjść podejmując rzeczywiste działania tam, gdzie są one potrzebne, przede wszystkim wracając do fundamentów, wracając do traktatów, opanowując rożnego rodzaju uzurpacje, dbając o przyzwoitość” – dodał.

Jarosław Kaczyński mówiąc o programie przedstawionym przez premiera Mateusza Morawieckiego, nawiązywał do przykładu Irlandii, gdzie – jak stwierdził – różne ugrupowania doszły do porozumienia i doprowadziły do wzrostu gospodarczego całego kraju.

„Tam porozumiały się siły, partie polityczne, które kiedyś do siebie nawzajem strzelały i to nawet z dział i rozstrzeliwały się nawzajem. Wszystko jest możliwe, tylko potrzebny jest patriotyzm i dobra wola, a nie partykularyzm” – mówił prezes PiS.

„Sądzę, że przesłaniem tego przemówienia, jestem o tym przekonany – premiera Rzeczpospolitej w tej rozpoczynającej się kadencji, było właśnie to i niezależnie od tych pokrzykiwań, zwracam się do wszystkich na tej sali, żeby poważnie tę ofertę rozpatrzyli” – dodał Jarosław Kaczyński, który na zakończenie swojego wystąpienia otrzymał owacje na stojąc od skandujących jego imię posłów PiS.

Po zakończeniu sejmowej debaty na wtorek wieczór zaplanowane jest głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

PAP

drukuj