B. Szydło: ten rok był rokiem ciężkiej i uczciwej pracy

W programie „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info premier Beata Szydło oceniła pierwszy rok rządów Zjednoczonej Prawicy i podkreśliła, że rząd ciężko pracuje, aby wypełnić zobowiązania zapowiadane w kampanii wyborczej. Szefowa polskiego rządu odniosła się również do reformy edukacji i opieki zdrowotnej.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że Prawo i Sprawiedliwość przez rok swoich rządów zrobiło dla Polski więcej niż poprzednia koalicja PO-PSL przez osiem lat.

Prawo i Sprawiedliwość wypracowało dużo ważnych rozwiązań, które były skierowane do zwykłych ludzi. Realizujemy program, który prezentowaliśmy Polakom w czasie swojej kampanii wyborczej. Myślę, że największym osiągnięciem przez ten rok – nie tylko PiS-u, ale wszystkich polityków, którzy są odpowiedzialni za ten program – jest to, że potrafiliśmy zwrócić się do zwykłych ludzi. Potrafiliśmy pokazać, że Polacy mogą godnie żyć i mogą czuć się bezpiecznie. Oczywiście sukcesem jest program „500 plus” czy „Mieszkanie plus”, ale również to, że Polacy mają poczucie bezpieczeństwa – wskazała premier.

Jest też wiele rzeczy, które nie nazwałabym porażkami, ale na pewno nasz rząd nie uniknął błędów, co jest oczywiste – przyznała prezes Rady Ministrów.

Nie udało nam się wprowadzić pewnych zmian, które planowaliśmy, tj. podatek handlowy, ale z drugiej strony wysłuchaliśmy głosu ludzi, którzy wiedzieli, że to nie są dobre rozwiązania. W tej chwili będziemy musieli to korygować. Na pewno mogliśmy zrobić więcej, a pewne rzeczy i szybciej, ale nie mam poczucia porażki. Mam poczucie tego, że przez ten rok uczciwie, spokojnie i zgodnie z planem pracowaliśmy – zaznaczyła szefowa polskiego rządu i dodała, że w odróżnieniu od poprzedniej ekipy rządzącej Prawo i Sprawiedliwość stara się wyciągać wnioski ze swoich błędów.

Jako pierwsze zrealizowaliśmy te projekty i programy, które skierowane są do rodzin – powiedziała premier Szydło i dodała, jakie są dalsze plany obecnego rządu.

Na wstępie staraliśmy się wesprzeć rodziny, wspieramy pracowników poprzez podniesienie płacy minimalnej, podniesienie emerytury czy darmowe leki dla seniorów. Chodzi nie tylko o to, aby wesprzeć rodziny, ale by zniwelować te bardzo duże różnice między jakością życia różnych grup Polaków. W tej chwili natomiast przychodzi czas na gospodarkę. Przychodzi czas na Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowany przez wicepremiera Morawieckiego. Te najbliższe miesiące będą poświęcone właśnie gospodarce – wskazała Beata Szydło.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że musi zostać podniesiona kwota wolna od podatku i na pewno nasz rząd wypełni to zobowiązanie – zaznaczyła premier.

Chciałabym podkreślić, że prezydent Duda wywiązał się z obietnicy wyborczej i złożył projekt ustawy dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku. (…) My pomyśleliśmy, że można spróbować poszukać innego rozwiązania, które polega na tym, ażeby przy tej okazji wprowadzić podatki proste i sprawiedliwe. Chcielibyśmy, żeby progresywny podatek rozwiązywał fakt, który dzisiaj jest w Polsce, że ci, którzy mają niskie dochody płacą relatywnie wyższe podatki niż te osoby, które mają dochody wyższe – mówiła szefowa polskiego rządu.

Premier odniosła się również do kwestii reformy edukacji i podkreśliła, że celem rządu jest utworzenie bezpiecznej i dobrej szkoły przede wszystkim dla uczniów.

Szkoła ma wychowywać, uczyć i dać dobre przygotowywanie młodzieży do przyszłych zajęć. To jest nasz cel. Chcemy, aby rodzice mieli poczucie pewności, że ich dzieci są w szkole bezpieczne, aby nauczyciele mieli godne warunki do pracy, a przede wszystkim, aby uczniowie byli dobrze przygotowani. Wszystkie te warunki będą spełnione wówczas, kiedy zostanie przeprowadzona reforma. Polska szkoła potrzebuje tej reformy. Reformując polską szkołę, odpowiadamy na apel Polaków – powiedziała prezes Rady Ministrów.

To wszystko jest przygotowane zgodnie z harmonogramem i programem Prawa i Sprawiedliwości – wskazała premier Szydło.

Robimy wszystko, by te zmiany były przeprowadzone w sposób bardzo spokojny. Tu jest apel do polityków i ekspertów, żebyśmy zachowali spokój. Trzeba rozmawiać i pytać. Każdy ma prawo do zadawania pytań, a naszym zadaniem jest na te pytania odpowiadać. Robimy to po to, aby ta dobrze przygotowana reforma była wprowadzana spokojnie. To zależy od tego, czy politycy będą potrafili zrozumieć, że szkoła musi być wolna od polityki. Szkoła ma zająć się wychowaniem młodych Polaków – podkreśliła.

Premier Szydło odniosła się również do sytuacji w służbie zdrowia i wskazała, że pewne kroki już rząd Prawa i Sprawiedliwości poczynił, ale jeszcze wiele pracy jest do wykonania.

Darmowe leki dla seniorów czy np. darmowe szczepionki na pneumokoki – to jest dopiero początek. Te największe zmiany są dopiero przed nami. Sieć szpitali, podstawowa opieka zdrowotna, likwidacja NFZ-u – to są te systemowe rozwiązania, które mamy w planach. Pacjenta nie powinno obchodzić, jak zostanie zorganizowany system. Pacjenta obchodzi to, żeby był przyjęty wtedy, kiedy potrzebuje; żeby została mu udzielona pomoc i by nie musiał stać w kolejkach. I właśnie tak ta reforma będzie przeprowadzona. Wszystko jest w tej chwili w uzgodnieniach i konsultacjach. Minister Radziwiłł zobowiązał się, że do końca tego roku te ustawy zostaną przyjęte przez rząd i skierowane do Sejmu. W przyszłym roku będzie czas na wprowadzanie ich w życie – zaznaczyła szefowa polskiego rządu i dodała, że najważniejszym założeniem reformy jest to, żeby pacjenci mieli szybki i bezpieczny dostęp do lekarza.

Ostatni sondaż wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość cieszy się większym poparciem niż cała opozycja razem wzięta. Zdaniem premier Beaty Szydło, przewaga sondażowa jest efektem ciężkiej pracy rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale rząd nie patrzy na sondaże, ale na potrzeby Polaków.

RIRM

drukuj