(fot.PAP)

Kaczyński chce konferencji z ekonomistami

Konferencja z udziałem ekonomistów na temat programu PiS z zakresu sfery ekonomicznej i społecznej – taką propozycję przedstawił dziś prezes tej partii.  Debata z udziałem ekonomistów miałaby się odbyć 24 września.

Jak stwierdził Jarosław Kaczyński dziś jest poważna potrzeba przedyskutowania tych spraw.

– Te propozycje i ewentualnie inne uzupełniające były poddane merytorycznej dyskusji. Merytorycznej tzn. takiej, gdzie nie padają inwektywy i zarzuty, gdzie nie próbuje się budować analogii z wydarzeniami, które z całą pewnością naszej partii nie dotyczą. Krótko mówiąc chodzi o poważną rozmowę bo Polska dzisiaj zasługuje na poważną rozmowę – powiedział  Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Wśród ekonomistów do których zostaną wysłane zaproszenia znaleźli się m.in. prof. Grażyna Ancyparowicz, prof. Marek Belka, prof. Zyta Gilowska, prof. Jerzy Hausner, prof. Andrzej Kaźmierczak. Odnosząc się do wczorajszego wystąpienia ministra finansów Jana Wincenta Rostowskiego, które dotyczyły wyliczenia kosztów programu PiS, poseł Mariusz Błaszczak  stwierdził, że minister nie jest poważnym politykiem.

– To nic dziwnego skoro jego przełożony premier Tusk zachowuje się w sposób niepoważny. Przypomnę Państwu, kiedy Klub Parlamentarny PiS chciał rozmawiać na temat systemu emerytalnego to wtedy do grona ekspertów, polityków, posłów PiS z panią prof. Józefina Hrynkiewicz na czele, przyszła delegacja rządowa. Delegacja  składała się z premiera Tuska i jego eksperta w postaci rzecznika Pawła Grasia. Mimo wszystko Klub Parlamentarny PiS jest gotowy do debaty– powiedział Mariusz Błaszczak, szef Klubu Parlamentarnego  PiS.

Wśród ekonomistów do których zostaną wysłane zaproszenia znaleźli się m.in. prof. Grażyna Ancyparowicz, prof. Marek Belka, prof. Zyta Gilowska, prof. Jerzy Hausner, prof. Andrzej Kaźmierczak.

W gronie tych osób znalazł się również prof. Krzysztof Rybiński. Były wiceprzewodniczący NBP mówi, że przyjęcie przez niego zaproszenia zależy od formuły debaty; a takowa jest potrzebna.

– W Polsce dyskusja jest zdominowana przez polityków, którzy wymierzają sobie nawzajem razy w mediach, a brakuje poważnie merytorycznej debaty. Po tej debacie, oczekiwałbym, że światłe umysły będą w stanie zaproponować i zgodzić się jakie działania można podjąć, żeby polska gospodarka uniknęła czarnych scenariuszy w przyszłości – powiedział prof. Krzysztof Rybiński.

Propozycja dotycząca konferencji jest trafna zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej Polski – mówi z kolei ekonomista Janusz Szewczak.

– Polska jest w absolutnie dramatycznej sytuacji w perspektywie wielkiego, poważnego kryzysu i trzeba nie lada umysłów, nie lada pomysłów, żeby przygotować się na ten bardzo ciężki kryzys. Uważam, że jest to bardzo trafna inicjatywa i warta poparcia – powiedział Janusz Szewczak.

Tymczasem debaty z premierem Donaldem Tuskiem chce eurodeputowany Zbigniew Ziobro. Jako lider Solidarnej Polski zapowiedział, że jest gotów stawić czoła Donaldowi Tuskowi w dyskusji na temat naprawy polskiego państwa.

– Solidarna Polska chce zmieniać kraj. Solidarna Polska widzi szereg poważnych błędów, które obciążają bezpośrednio pana premiera Donalda Tuska i jego rząd, w sposobie rządzenia krajem. W tym co dzieje się z naszą gospodarką. Dziś nie tylko upadają finanse polskiego państwa, dziś na naszych oczach rozpada się też struktura tego państwa bo cóż dowodzi afera z Amber Gold? Dlatego tym bardziej jest to właściwy moment w demokracji, aby stawić czoła premierowi w debacie – powiedział poseł Zbigniew Ziobro.

RIRM 

drukuj