fot. PAP/Grzegorz Momot

J. Kaczyński: w Polsce powinno się rodzić więcej dzieci, ale nie ma warunków

W Polsce powinno się rodzić więcej dzieci, obecna sytuacja demograficzna to jeden z największych problemów kraju; w jego rozwiązaniu może pomóc praca, mieszkania, realne wsparcie dla rodzin – powiedział w Nowym Sączu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński przekonywał, że w Polsce trzeba wprowadzić zmiany. Uznał, że potrzebna jest naprawa aparatu państwowego, lepsze zorganizowanie władzy wykonawczej, rządu, wielka reforma sądownictwa, dokończenie modernizacji służb mundurowych i zmiany w polskiej dyplomacji, która – jak podkreślił – „powinna m.in. służyć polskiej gospodarce, a nie służy”.

Prezes PiS dodał, że potrzebny jest też szereg rozwiązań szczegółowych, np. dotyczących Skarbu Państwa i należących do niego przedsiębiorstw.

„Potrzebne jest zgromadzenie wielkiego kapitału, tego uśpionego kapitału, który może być uruchomiony, i może być podstawą szybkiego rozwoju, ale także rozwiązywania problemów społecznych, jak choćby tych związanych z bezrobociem, jak te, które związane są z brakiem mieszkań dostępnych dla przeciętnie zarabiających ludzi” – wyliczał Jarosław Kaczyński.

Za jeden z największych obecnych problemów Polski uznał obecną sytuację demograficzną.

„Polska się dziś zwija, a powinna się rozwijać. Z radością słyszałem o dzieciach, które mają panie kandydatki, ale dzisiaj tych dzieci w Polsce jest dużo, dużo za mało. Tych dzieci powinno być dużo więcej. Ale nie ma ich, bo nie ma warunków. Polki w Anglii rodzą tych dzieci dużo” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Dodał, że pod względem dzietności Polska zajmuje jedno z dalszych miejsc na świecie.

„To też można zmienić, ale potrzebna jest praca, mieszkanie, realna pomoc dla rodzin, sprawiedliwość” – stwierdził Jarosław Kaczyński.

Kaczyński mówił też, że Polacy powinni „sami załatwiać nasze sprawy”.

„Mamy do tego prawo. Jesteśmy w UE po to, żeby się szybko rozwijać, Unia powstała, żeby wyrównywać poziom poszczególnych krajów. I my mamy święte prawo czynić wszystko właśnie w tym kierunku, i nie wolno nam w tym przeszkadzać” – podkreślał. Jak zaznaczył, Unia Europejska jest Polsce bardzo potrzebna, ale „mamy prawo wywierać nacisk na to, jaka ona jest”. Musimy prowadzić do tego, aby była ona związkiem równych, suwerennych państw” – powiedział prezes PiS.

Dodał, że europejskość nie może być przeciwstawiana polskości.

„Bo polskość to nic (innego) jak część tego wielkiego bogactwa, jakie nosi w sobie Europa” – powiedział Kaczyński.

Stwierdził, że ogromna większość Polaków jest zainteresowana tym, by Polska się zmieniała.

„Ale każdy z nas wie, nie jesteśmy dziećmi, że są i tacy, którzy bardzo dobrze potrafią w mętnej wodzie ryby łowić, i to tłuste ryby. A ta mętna woda musi być oczyszczona. My chcemy żyć w przejrzystej wodzie, jeśli trzymać się tego porównania. A więc będą budować przeszkody, będą nas atakować, będą sięgać do czynników zewnętrznych, żeby one nas atakowały. I właśnie w tych momentach potrzebne jest nam poparcie, mobilizacja społeczna” – mówił Kaczyński.

Zaapelował też o poparcie dla PiS podczas wyborów 25 października.

„Zwycięstwo, pełne zwycięstwo, tylko to nas interesuje” – powiedział Jarosław Kaczyński.

 

PAP/RIRM

drukuj