fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Beata Szydło z wizytą w Norwegii

Premier Beata Szydło udaje się dziś do Norwegii. Celem jednodniowej wizyty jest zacieśnienie relacji w zakresie energetyki – poinformował wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak dodał, wizyta ma związek z planami polskich firm, które chcą doprowadzić do dywersyfikacji dostaw gazu.

Szefowa polskiego rządu będzie rozmawiać w Oslo z premier Norwegii Erną Solberg.

Według wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego celem wizyty jest zacieśnienie relacji w zakresie energetyki.

Polska i Norwegia mają długą tradycję utrzymywania relacji w zakresie energetyki. Polskie firmy są obecne w Norwegii w tym obszarze, a wizyta ma służyć wzmocnieniu dialogu energetycznego – powiedział wiceszef MSZ.

Jak podkreślił Szymański, wizyta jest „powiązana z planami niektórych polskich firm, które myślą o rozwijaniu strategii dywersyfikacji dostaw gazu do Polski” i stanowi próbę zarysowania planów w porozumieniu z Norwegią.

Ta sprawa została swego czasu zarzucona przez kolejne rządy. My chcieliśmy do tego wrócić – powiedział Szymański.

Zaznaczył, że „wszelkie plany muszą być korzystne dla wszystkich stron z punktu widzenia gospodarczego i wymagają dobrego porozumienia politycznego”.

Dopytywany, czy oznacza to powrót do projektu Baltic Pipe, gazociągu pomiędzy Danią a Polską transportującego gaz z norweskich złóż, odpowiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o kształcie rozwiązań; dodał, że mogą to być także rozwiązania nowe. „Do tego potrzebujemy dobrego porozumienia biznesowego. Tutaj polityka nie może dyktować wszystkich warunków” – zaznaczył Szymański.

Rząd jest zainteresowany wszystkimi instrumentami dywersyfikacji dostaw i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Norwegia może być tutaj dobrym partnerem – mówił Szymański.

 PAP/RIRM

drukuj