fot. facebook.com

Rok 2017 rokiem troski o trzeźwość narodu

Rok 2017 będzie rokiem troski o trzeźwość narodu. Uchwałę w tej sprawie podjął Sejm. Zaapelowano w niej do rządu, samorządów, Kościoła, związków wyznaniowych i organizacji pozarządowych o systematyczne działania na rzecz troski o trzeźwość narodu.

Poseł Anna Sobecka, sprawozdawca, wskazała, że nadużywanie alkoholu w Polsce jest plagą społeczną.

– Dane statystyczne mówią, że aż 14 proc. dorosł ych Polaków pije ryzykowanie i szkodliwie, a blisko milion jest uzależnionych. Nie można się dziwić tak tragicznej sytuacji, skoro alkohol przez wielu  jest traktowany jako element codziennego życia. Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej. W ciągu ostatnich sześciu lat spożycie alkoholu na jedną osobę wzrosło od 7,6 do 9,4 litra w przeliczeniu na 100 procentowy alkohol co stanowi zagrożenie dla bytu narodowego – podkreśliła poseł PiS.

W uchwale zapisano, że nadużywanie alkoholu przynosi dla budżetu państwa ogromne straty ekonomiczne, wielokrotnie przekraczające doraźne zyski, co, jak wskazano, potwierdzają badania naukowe.

W treści dokumentu zwrócono też uwagę, że ofiarami nadużywania alkoholu są oprócz uzależnionych całe rodziny, a szczególnie najmłodsi. W Polsce co roku przez nadmierne spożywanie alkoholu umiera ok. 11 tys. osób.

RIRM

drukuj