Sejm: drugie czytanie projektu ws. płacy minimalnej

W Sejmie odbędzie się dziś najprawdopodobniej drugie czytanie rządowego projektu ws. minimalnej stawki godzinowej za pracę. Wczoraj sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się za zmienionym projektem w tej sprawie.

W projekcie zapisano, że stawka będzie wynosiła 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego, również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana. Projekt zakłada też niewliczanie dodatku za pracę w porze nocnej do wynagrodzenia.

W kolejnych latach kwota miałaby być podwyższana w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego.

Poseł Grzegorz Matusiak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, mówi, ze propozycje wpisują się w realizację obietnic wyborczych rządu.

– Na dzień dzisiejszy to, co możemy zrealizować – a szczególnie obietnice wyborcze – to realizujemy. To, że strona dialogu społecznego również wykazała w tym temacie dużą inicjatywę i starała się opierać o te cenne pomysły, to – wydaje mi się – dla wszystkich pracowników, szczególnie w Polsce, będzie bardzo korzystne – ocenił Grzegorz Matusiak.

Stawka godzinowa zgodnie z projektem miałaby obejmować nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.

Ustawa i stawka godzinowa miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r., ale część przepisów wcześniej – 1 września 2016 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl