Sejm: ważą się losy budowy Muzeum Historii Polski

Dziś na posiedzeniu rządu w Warszawie Rada Ministrów zajmie się m.in. przyjęciem uchwały w sprawie ustanowienia wieloletniego programu „Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie”. Podstawowym celem uchwały jest zapewnienie finansowania budowy muzeum.

Budżet państwa ma przekazać na ten cel 310 mln zł w okresie 4 lat. Przyjęcie uchwały jest niezbędne do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego w 2015 r.

Były minister kultury, europoseł Kazimierz Ujazdowski przypomina, że rozstrzygniecie międzynarodowego konkursu muzeum nastąpiło w 2008 roku, zatem decyzja rządu przychodzi bardzo późno – niemniej należy cieszyć się, że w końcu odblokowano projekt.

– Od 2008 roku ten projekt był całkowicie zablokowany przez ministra Zdrojewskiego i ta decyzja, która – mam nadzieję – zapadnie na posiedzeniu rządu, przychodzi 7 lat za późno. Ale przychodzi – i teraz trzeba zrobić wszystko, żeby dokończyć budowę muzeum Historii Polski, tak aby w setną rocznicę odzyskania niepodległości – w 2018 roku – Polacy, a także cudzoziemcy mogli oglądać placówkę, która ukaże piękną syntezę polskich dziejów – mówi Kazimierz Ujazdowski.

Otwarcie nowego gmachu Muzeum Historii Polski na Cytadeli planowane jest na 11 listopada 2018 roku.

RIRM

drukuj