W Sejmie protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych

Nawet 250 osób może dziś protestować przed Sejmem. Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych z całej Polski przyjeżdżają do Warszawy. Domagają się równego traktowania  i zwiększenia wypłacanych świadczeń.

Protest przed budynkiem parlamentu rozpoczął się przed południem. Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych czują się wykluczeni. Jak mówi Marzena Kaczmarek, współorganizator protestu – sytuacja jest tragiczna. „Zostaliśmy pozbawieni świadczenia pielęgnacyjnego, nie mamy ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego – stąd protest” – tłumaczy.

– Rząd twierdzi, że wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, a niestety, tak nie jest. Zostaliśmy pozbawieni praw nabytych, czyli świadczenia pielęgnacyjnego. Żądamy  równego traktowania. Wszyscy opiekujemy się niepełnosprawnymi i oczekujemy takiego samego traktowania, jak jest napisane w art. 32 Konstytucji. Nie wiemy, jak długo będzie trwał protest. Będziemy siedzieć, dopóki nasze postulaty nie zostaną spełnione – zaznacza Marzena Kaczmarek.

Rząd po wyroku Trybunału Konstytucyjnego przyjął projekt przywracający wypłatę zabranych w lipcu ub. r. zasiłków z odsetkami. Świadczenie nie będzie jednak tak wysokie, jak zapowiadane dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy od tygodnia okupują Sejm.

Ustawą podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci zajmowali się wczoraj posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Według rządowej propozycji od maja br. świadczenie pielęgnacyjne ma wzrosnąć do 1000 zł, następnie od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Środki na ten cel zostaną przeniesione z funduszu drogowego.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl