Sejm: konferencja „Stop pedagogice wstydu”

Dziś w Sejmie odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Stop pedagogice wstydu”. Organizatorem wydarzenia jest Narodowa Organizacja Kobiet.

Podczas spotkania prelegenci dotkną tematu budowania w społeczeństwie polskim poczucia niższości wobec innych nacji. Jak wskazują organizatorzy, tzw. pedagogika wstydu odnosi się przede wszystkim do wartości takich jak Ojczyzna oraz religia katolicka.

Wśród gości, którzy zabiorą głos, będą m. in. historyk Leszek Żebrowski oraz publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.

Edyta Luty z Narodowej Organizacji Kobiet podkreśla, że celem konferencji jest odkłamanie wpajanego Polakom poczucia wstydu wobec własnego pochodzenia.

– Pedagogika wstydu to takie podejście, gdzie nasz naród i nasze wartości są przedstawiane jako coś gorszego, coś, czego powinniśmy się wstydzić w kontrze do jakiś zagranicznych (niby to fajnych) wartości. Natomiast my się nie zgadzamy zupełnie z tym podejściem. Tego typu postawa, gdzie myślimy, że zachód to jest coś lepszego, przeniknęła i czasem nawet nie zauważamy, jaki to jest popularny paradygmat myślenia wśród współczesnych Polaków – mówi Edyta Luty.  

Konferencji towarzyszyć będzie rozstrzygnięcie konkursu „Jestem dumny z Polski” skierowanego do uczniów liceów.

Zadaniem uczestników było napisanie eseju, w którym przedstawią, dlaczego są dumni ze swojej Ojczyzny.

RIRM

drukuj