fot. twitter/Sejm

Projekt PiS: obowiązek należytego zachowania parlamentarzystów także poza Sejmem

Obowiązek należytego zachowania posłów i senatorów nie tylko na sali posiedzeń, ale też w innych miejscach, w których przebywają parlamentarzyści – przewiduje projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Na stronie Sejmu dzisiaj opublikowano projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Projekt zakładają wprowadzenie możliwości obniżenia uposażenia lub diety przez parlamentarzystów, których zachowanie „nie licuje z powagą pełnionych przez nich funkcji” także poza Sejmem.

W uzasadnieniu podkreślono, że zmiany mają za zadanie zobligować posłów i senatorów do „przykładania jeszcze większej wagi do swoich obowiązków parlamentarnych i przedstawicieli polskiego społeczeństwa”.

„Mandat posła czy senatora pełniony jest nie tylko na sali posiedzeń Sejmu i Senatu. Posłowie i senatorowie reprezentują Parlament Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze całego kraju i poza nim, dlatego też ich zachowanie powinno licować z powagą pełnionych przez siebie funkcji, również w miejscach niebędących salą posiedzeń, ale bezpośrednio związanych z wykonywaniem mandatu posła i senatora” – podkreślono w uzasadnieniu projektu.

PAP/RIRM

drukuj